Dobrá duše

Problém s PC (SW/HW?)

Dobrý večer,
věc se má takto, po instalaci jistého programu partition magic který údajně na několika discích opravil nějaké chyby, zkrátka udělal nějaké změny.. se pc začal chovat divně, HD který je rozdělen na sektor se systémem C a sektor D, tak sektor D vůbec ve spuštěném systému nebyl k dispozici a v správci disků bylo vidět z daného HDD pouze aktivní sektor se systémam, zbytek jako by byl prázdný a nepoužitelný. Po několika blue death pádech systému kdy pár hodin ještě systém běžel a poté už ho ani nerozběhnu, modrou hází i opravy systému a dokonce i bootovací DVD které po minutce rozbalování a přípravy k nové instalaci opět hodí modrou smrt. Zdá se mi to podivné že by se z ničeho nic nějak hw poškodil disk (mám aktivní 3 a přesto mi to nepustí přes modrou smrt k instalaci nového systému) nějaké konstruktivní nápady prosím? vynechte prosím nápady na servis či odepsání, to nepřipadá v úvahu, děkuji za postřehy
Doplňuji:
co se týče toho programu při spuštění mi to v podstatě vyhodilo jakési „chybové hlášky“, které jsem bohužel odmáčkl, k ničemu jinému jsem se v programu ani nedostal, zvláštní ale je že odpojím 2 HDD, nechám tam pouze jeden, spustím novou instalaci a v průběhu opět modrá smrt O.o

Nejlepší odpověď
cochee

Otázkou je, zda víš, co ten jistý program, Partition Magic, vlastně dělá – proč jsi ho instaloval? Věc asi nebude složitá pro člověka, který ví, co a jak, ovšem nevím, jestli to dáš ty. Musíš nastartovat z DVD nějakou live distribuci Linuxu a s pomocí programu, který se v různých distribucích může jmenovat různě, ale nejčastěji GParted, zrušit všechny oddíly (nikoliv sektory, sektor na disku je něco úplně jiného), které GParted najde. Samozřejmě se rozluč se stávající instalací Windows, maximálně se PŘED použitím GParted můžeš pokusit někam odzálohovat důležitá uživatelská data jako foto a videa – třeba na flešku/-y. Po zrušení oddílů zkus restartovat PC, tentokrát již s instalačkou Windows v mechanice, a nainstalovat Windows. Pokud se přesto i teď při instalaci ukáže modrá smrt, pak se skutečně může jednat o hardwarové poškození a to buď disku, nebo jeho řadiče (pravděpodobně SATA). Pokud dojde instalace bez modré smrti až k volbě disku, vytvoř dva oddíly, první menší, pro Windows, zbytek budoucí disk D – a nech instalátor zformátovat oddíl C normálním způsobem, NE zrychleně (pokud to instalátor nabídne). Hodně štěstí.

Další odpovědi
MK44

Víte, proč jste si ten program instaloval? Víte, s jakými parametry jste ho spustil? Je ten „jistý“ program určen pro Váš/Vaše souborový/é systém/y a operační systém/y?
Jde-li o program Partition Magic od Nortonu (Symantecu), jde o tzv. partition manager. Takový program se nepoužívá proto, aby opravil „nějaké“ chyby nebo provedl „nějaké“ změny. Slouží k dělení HD na logické disky a pro jejich správu. Například dělení či slučování oddílů, změna velikosti oddílu, konverze souborového systému, úprava velikosti clusterů… Jeho možnosti odvisí od výrobce a verze.
Pokud neznáte přesné odpovědi na otázky z prvního odstavce, máte pravděpodobně jen dvě možnosti. Vrátit se k nápadu o servisu z Vašeho dotazu, který jste původně odmítl, nebo to celé smáznout a začít s dělením harddisku, instalací OS a instalacemi všeho SW pěkně od začátku.
Pokud znáte, zkuste to zachránit softwarem pro obnovu ztracených partitions a nebootovatelných disků jako TestDisk (testdisk_win.exe) respective podle Vašich, asi bývalých, operačních a souborových systémů.
No, abych to teď v noci neviděl jen černě ☹ Počkejte do zítra, třeba Vám někdo poradí líp, takže hlavu vzhůru. Hardware se poškodit nemusel 🙂

doldas

Pokud je mi známo, tak Partition Magic dokáže pracovat s NTFS jenom maximálně na Windows XP a to ještě do určitého Service Packu. Pokud máte třeba Windows 7, tak začne hlásit chyby na disku, i když tam nejsou, což přesně odpovídá.

Jak píše cochee, mě se osvědčil „GParted live CD“, což je CD s nějakou distribucí Debiana, upravené tak, že nedělá nic než jenom spustí gparted, což je grafický program na totéž co Partition Magic. Takže doporučuji:

  • stáhnout gparted live ISO odtud: http://gparted­.sourceforge.net/dow­nload.php
  • vypálit, spustit z CD
  • stačí všechno odklikat, ptá se to na jazyk, znakovou sadu a tak
  • naběhne grafické rozhraní a gparted (trpělivost – občas to trvá)
  • tady dejte opravit chyby.

Pokud to nepomůže, tak alespoň se tady dá všechno odmazat.

Dobrá duše

tak jsem zkusil GParted, odpojil jsem všechny HDD a načetl ho, když se dostanu až do grafického prostředí Gparted mi hlásí „Invalid partition table – resursive partition on /dev/sr0“ co tedy s tím? mám to ignorovat a kdy potom připojit ty HDD?

Dobrá duše

hmm bezva, další problém, připojil jsem jeden disk, jsem vytvořil v tom GParted na tom disku partition table, pak novej oddíl, naformátoval jsem ho v NTFS a restartoval s bootovacím DVD w7, instalace proběhla přes výběr oddílu atd až do posledního kroku a po restartu v posledním kroku instalace to hodí modrou smrt, restartuje se a pak vyhodí hlášku že po pádu nelze instalaci dokončit a musí se začít od znovu, tohle jsem zkoušel i se starým DVD i nově vypáleným s jinou verzí W7, dělá to totéž, kde teď může bejt chyba? nějak nevim co s tim O.o