vamplires

Pro znalce češtiny!

Opravte mi, prosím, tuto větu.
„Možná, že jsem se spletl,“ připustil a šel se posadit na gauč.

Má být připustil s velkým nebo malým „P“? Má být před „a“ čárka?

Když tam mi, prosím, vysvětlete proč… Moc děkuji za pomoc!

Nejlepší odpověď
beer

Věta je napsána podle mne správně.
Malé p proto, že to není začátek nové věty a čárka před a se dělá, jen pokud následuje když, kdyby atd. a má vylučovací význam.
Alespoň tak si to pamatuji ze školy a rozhodně nejsem znalec))
Doplňuji:
To guentos:
A vidíš, to zrovna nevím. Píšu tam čárku furt, jaksi jsem na to dlouhá léta zvyklej. Buď to za mýho mládí bylo jinak, nebo jsem se to blbě naučil a fčil se teho už asi nezbavím – navíc – v důchodě se bez teho do penálu nejak vobejdu ))

Další odpovědi
quentos

beer má pravdu. Jediná chyba ve Vaší větě je čárka před „že“, která se v ustálených spojeních typu „možná aby…“, „možná že…“ nedělá. (Ve všech ostatních případech čárku před „že“ píšeme).

GangstaHelper

Čárka před a se dělá, pokud toto písmeno rozděluje věty různé úrovně (hlavní a vedlejší, či opačně).

Například:

Prošel otevřenými dveřmi a posadil se na židli. — Obě věty jsou hlavní (mají plný význam i samostatně – jedna bez druhé).

Myslel, že se mu to hodí, a měl pravdu.

Věta „že se mu to hodí“ je větou vedlejší, navazující na větu hlavní „Myslel“. „a měl pravdu.“ je další věta hlavní.