bolak

Pro ty co žili ještě za komunismu: Kdy přesně jste se dozvěděli jak vlastně Václav Havel vypadá?

To vážně jeho tvář dokázal tehdejší režim prakticky pro celou republiku utajit až do roku 89? To byl skutečně takovou velkou tajemnou – jen černá silueta hlavy s otazníkem?

http://zpravy­.idnes.cz/vyro­ci-havlovych-narozenin-a-inzerat-d8i-/domaci.aspx?c=A121005­_173110_domaci_js

Nejlepší odpověď
arygnoc

a čím bol taký výnimočný?

Další odpovědi
anonym

Mezi holiči a kadeřnicemi byl dobře znám, protože ti věděli jak vypadá, protože stříhali " na havla" .

P.S. Před listopadem roku 1989 jsem o něm neslyšel, nikdy jsem jej neviděl a teprve už vůbec neznám nějakého disidenta, jako byl třeba kotelník Dienstbier.
P.S. II. Musím se zastat arygnoce, proto že i já si nejsem vědom, co Havel udělal pozitivního pro spodních 9990000 obyčej­ných lidí.

Sůwa

Taky jsem jeho podobu viděla až v uvedeném přání k narozeninám, ale znala jsem jeho hry z divadla Na Zábradlí. To ale myslím nebylo tehdy tak důležité, mnohem významnější byla pozitivní pověst Václava Havla ve světě, o té jsme se postupně dozvídali od emigrantů, žijících na nejrůznějších místech zeměkoule. Pro svět měl být Václav Havel zárukou, že to tu myslíme vážně. Že to dopadlo jinak, než si mnozí představovali, je zas jiná otázka…
Doplňuji:
Nejsem se jista pravopisem názvu divadla – někde je uváděno Na zábradlí, někde na Zábradlí a jinde zas Na Zábradlí – tak si vyberte. Jednalo se o hry uváděné cca v roce 1963 – Zahradní slavnost a Vyrozumění.

annas

Viděla jsem jeho fotku hned další den, když vyšla gratulace v Rudém právu. Kolega přinesl do školy. Mluvilo se o něm. Jeho podobu jsem neznala, ale podle jména Vaněk jeho totožnost potvrdili jiní. Jméno Havel bylo známé z historie divadla Na zábradlí, kde působil jako kulisák.
Doplňuji:
Ad Sůwa. Máš pravdu, že název divadla se píše různě. V době vzniku se divadlo jmenovalo Divadlo Na zábradlí. Tak se udržuje i v paměti i v různých dokumentech, i když to dnes není pravopisně správně. .

Bllízko divadla je ulička Na Zábradlí. Pravopis názvů ulic, měst atd. se změnil, nepátrá se po tom, zda někde bylo zábradlí či brod, ale platí, že po předložce se píše velké písmeno.

Takže jsem se podívala do PČP a mělo by to být takto:

Celé předložkové spojení tvoří název ulice: Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Na Zábradlí – ulice se jmenuje Na Fidlovačce, Na Zábradlí.

Na rozdíl od Divadlo na Vinohradech, Divadlo na Klárově, Divadlo pod Palmovkou (část města se nazývá Vinohrady, Klárov, Palmovka);

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=188

Jde o to – pravopis podle tradice, nebo podle PČP?

sandy45

Přesně až tu sobotu v příloze RP/Rudé právo/.Tehdy to byl obrovský hit a noviny byly ihned vyprodány.Vzkaz pro Arygnoce.Zkus se nad sebou trochu zamyslet.Bohužel vy Slováci nemáte žádnou osobnost,kterou by znali ve světě a to vás štve/okrem Tisa a Hlinky/

Drap

Jeho podobu jsem znal. Byl uveden i s ukázkou v jedné učebnici ČJ pro gymnázia

hanny 2

Kdy přesně nevím,ale je pravda,že do r.1989 jsem o jeho existenci neměla ani tušení.

anonym

Také jsem ho neznal až do začátku revoluce.
Pro sandy45
Nevím proč napadáš arygnoce, já jsem ze začátku také Havlovi fandil, až do té doby než podrazil miliony lidí (a začaly vycházet najevo podrobbnosti o něm).
Víš, ono Gottwaldovi také fandily miliony lidí a až po jeho smrti se ukázalo co byl zač.U Havla jsme prohlédli už za jeho života jaký byl podrazák na lidi.

Jádrohlod

Z doby kdy vycházely LL jsem o něm něco věděl , asi tak 50% z toho co třeba o Vaculíkovi. Podobu si fakt nevybavuji . Úplně ho poznávám až nyní, A NĚKDY SE NESTAČÍM DIVIT. MOŽNÁ TAM BYL SKUTEČNĚ PROTO , ABY VŠE PROBĚHLO NEKRVAVĚ. SAMET JE JEN BLÁBOL , TO SE STÁLE POTVRZUJE, BOHUŽEL. a ŽE TI 2 VAŠKOVÉ BYLO PRO REPUBLIKU VELIKÉ ZLO , TO TKÉ ZJIŠ´TUJEME I DNES ČÍM DÁL VÍCE. Tak to necháme dějinám , nic není takové , jak se jeví okamžitě. Ale i o tom politika je.
Doplňuji:
LL = Literární Listy , pro ty co neznají , ti ať po nich pátrají , roky 1967 – 68.

klob1

My,když jsme šli na učňák,do Letohradu,tak tam také za totáče byl se jménem Václav Havel a vypadal úplně jako Dejdar.A ještě nežli jsme ho spatřili,tak jsme ho měli i podepsaného..

Tak co je jisté,že vše na lidi byl jen pouhý podvod a manipulace na lidi s jeho osobou.Myslíte,že by mohl někdo skutečně ve vězení jen tak něco si psát a mít krásný pokojíček jako tzv politický vězeň ve vězení?Nevěřte lžím.Právník,který chodil s nervy z věznice začal chlastat z toho co tam vídal,ale jedno řekl,že V.H.se měl jako v bavlnce a proto si tam psal.Jinak vězni měli skutečnou věznici,jen tato osoba byla v pokojíčku.A vše byla jen pouhá hra na lidi venku.Aby po tzv převratu,který byl jen falší na lidi,aby si mysleli,že něco bude lepšího.No spíš k horšímu..Také bych člověk myslel,že byl týrán nějak jako vězni,ale vše bylo úplně jinak.Když to vezmu Selským rozumem,tak jak by jinak ty hry mohl psát ve vězení?Dneska ano, ty jsou na tom lépe nežli obyčejní lidé venku.!!!Proto dnes mohou krást zabíjet a nedělat si nervy z vězení.Dříve by zloděje skutečně odsoudili,ale dnes?Mají volnou cestu.Vlastní zkušenosti života.
A ty habaďůry na lidi byli a jsou..Vždyť s V.H.to měli vše domluvené!Přece i gestapáci tvrdí,že sem budou mít cestu volnou a kdopak se houpal na kolenou jim?To více spíš věřím,že Karel Höger nic s gestapem neměl,ale pomáhal zde skutečně lidem a jen s tím gestapem byl na oko,aby ho nezavraždili jako ostatní co museli také třeba na oko být.Jak by jinak mohl pomáhat tady lidem,kdyby ho zavraždili,kdyby třeba ruku nezvedl?To kdo jsme tam nežili v té době,tak těžko můžeme mít za zlé zrovna.Karlu Högerovi.No vidíte a jsem uplně u jiného člověka.

Emefej

V prosinci 1988 běžely ve všech západních televizích záběry ze setkání tehdejšího francouzského prezidenta Mitteranda s chartisty. Tehdy jsem Havla viděl poprvé.

arygnoc

sandy45

vrelo vám doporučujem zaoberať sa i svetovými osobnosťami, nie iba tými českými.
lebo inak by ste takúto kravinu z úst nevypustila.

je mi jedno, odkiaľ a akej národnosti je OSOBNOSŤ, ktorou koniec koncov pán havel ani nebol.

doporučujem vám doplniť si vedomosti, lebo váš obzor je značne obmedzený, koniec koncov ako i vaša urážka mi adresovaná.

Human

arygnoc, čo si tým chcel naznačiť? nejsi ty náhodou boľševik? už som si pár krat všimol, že ak tu bola reč o komunizme, tak si sa viac menej priklonil k tomu názoru, že komunizmus bol lepší.. nechápem ťa..

arygnoc

čo nechápeš?
proste nebol ničím výnimočný. nemá to nič s mojimi politickými názormi spoločného.
neoslovila ma ani je tvorba, nevidím na nej nič preborného.

okrem plkov o demokracii nad pohárom piva (keď ho ešte mohol) s miliónmi v banke. S miliónmi v banke (stámiliónmi) sa ľahko filozofuje. proste, bol to tlčhuba.

to za prvé.

a za druhé:
jeho predstava demokracie začala zničením priemyslu na slovensku (konverzia), pričom priemyselná výroba na slovensku zastavená v čr veselo bežala a beží dodnes ďalej. hm.

annas

Ještě doplnění. Ve své odpovědi jsem uvedla úplně první název, divadla. Od té doby se pravopis změnil. Nepřemýšlela jsem u toho. Omlouvám se. 🙂