Miroslavst

Pro quentos-jak vypočítat plochu

Děkuji za nabídku, ale musím znovu říct, že vrchní strana je menší než spodní. Jaký je to trojúhelník nevím. Ty trojúhelníky byly jen přirovnání jak ten obrazec vypadá.
Pokud tedy mohu začneme znovu a uvedu rozměry stran (úhly neznám) s tím, že strana „a“ je dole a budu pokračovat po směru hodinových ručiček-tedy do leva.
a=245, b=175, c=190, d=170 výška 110.

Nejlepší odpověď
standa

Zkusil jste si to někdo načrtnout?

O pravidelný lichoběžník nemůže jít ani náhodou…, jednak to ´nedovolují´ nestejné boční strany b=175, d = 170 a jednak tu úvahu o pravidelném lichoběžníku ´narušuje´ ta MALÁ výška 110.

Obsah tohoto obecného 4-úhelníku nelze, bez znalosti délky obou úhlopříček /e,f/ a úhlu, který tyto úhlopříčky svírají /Ú/, vypočítat.

S = 1/2[e.f.Sin(Ú)]

Koho by to zajímalo více, tak i ten úhel se dá spočítat pomocí složitějšího vzorce, který si ale nepamatuji…, na netu se ale určitě bude dát najít 🙂

Další odpovědi
quentos

už to asi chápu, díky i kolegyni, asi bych na to, že je to lichoběžník, se svou představivostí nepřišel. Plocha se tedy spočítá zvlášť pro každý trojúhelník a pro obdélník mezi nimi. O to je to jednodušší, že se jedná o pravoúhlé trojúhelníky – jejich plocha se tedy dá jednoduše spočítat jako součin jejich strany (170 nebo 175) a jejich výšky, která je totožná s kratší stranou obdélníku (110). Plocha obdélníků se spočítá klasicky jednoduše podle vzorce a.b, pak už jen všechny tyto tři mezivýsledky sečíst

Marky71

Už jsem odpověděla jednou…tak tedy pro jistotu ještě sem…Dle popisu bych to tipovala na lichoběžník, i uváděný vzorec je v pořádku, pro jistotu jsem si to ještě ověřila na níže uvedených stránkách a v tabulkách matiky

Zdroj: jurasnet.wz.cz/sko­lak/lichobeznik­.php