Miroslavst

Pro právníky, češtináře i jiné. Pomůžete s vaší úvahou?

Potřeboval bych momoci s úvahou ohledně tohoto zákona:
§ 1 Předmět úpravy
Zákon upravuje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích podle zvláštního právního předpisu1) (dále jen „pozemní komunikace“), pravidla provozu na pozemních komunikacích, úpravu a řízení provozu na pozemních komunikacích, řidičská oprávnění a řidičské průkazy a vymezuje působnost a pravomoc orgánů státní správy a Policie České republiky (dále jen „policie“) ve věcech provozu na pozemních komunikacích.
A dále tento odstavec:
(4) Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných policií nebo Vojenskou policií při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen „antiradar“).
Chápu tedy dobře po přečtení, že můžu blokovat -použít antiradar na městskou policii?
Já se domnívám, že ano. Utvrzuje mě v tom, že v nadpisu se říká policie a ne městská policie.
Jaký je váš názor??
Doplňuji:
Snad jen Standa mě pochopil, ale vysvětlím ještě jednou oč mi přesně jde.
Já jako řidič se musím řídit zákonem o provozu na pozemních komunikacích, to je všem jasné. Co může policie ČR a Městská policie zde není podstatné.
Ve znění zákona tedy nesmím já používat antiradar-tedy zařízení, které by znemožňovalo měření. A nyní jsme u jádra věci.
V zákoně je uvedeno (zkráceně), že nikdo nesmí používat antiradar při měření policií a vojenskou policií. V §1 je definována policie jako jen ta republiková, tedy policie ČR.
Můj názor je tedy, že pokud měří Městská policie, mohu proti ní vysílat signál z antiradaru, aby mě nemohla změřit a ničeho nezákonného se nedopouštím.
Jaký je váš názor. Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Můj názor:

  1. vámi zmiňovaná ustanovení Zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (§ 1 a § 3/4) upravují práva a povinnosti pouze „státních“ orgánů, tedy Policie ČR a nikoli obecní policie
  2. Nepochybně však existují jiné předpisy, které obdobná práva a povinnosti upravují i pro městkou policii…, přičemž ten nejdůležitější zákon (tj. zákon o obecní policii) ale tato ustanovení nemá, respektive nenašel jsem je 🙂
  3. i když Česko je takový Kocourkov, že bych snad i připustil logický nesmysl, že městská policie smí používat radary, ale antiradary na její používání zakázány nejsou ☹
  4. chtělo by to dotaz přimo u kováře, tj. u městského policajta, který právě používá radar…, bylo by zajímavé slyšet jeho právní argumentaci

Další odpovědi
quentos

opravte mě, jestli se mýlím, ale městská policie tuším nemá ani právo vybírat pokuty, takže nejspíš i používání radaru bude výhradně v pravomoci policie České republiky.

martina1

Podle mého názoru by se měl zrušit celý název Městská policie,ale měli by se jmenovat třeba Strážní služba.Pak by bylo všem jasné o kom se vlastně mluví.V televizi většinou není jasné,kdo udělal nějaký průšvih,ale komentátor mluví o policii a policajtech.Každý hned nabyde dojmu,že státní Policie je banda pitomců a ve skutečnosti šlo o strážníky Městské policie.Druhá věc je,že mít označené místo,kde se měří je blbost.To jen pitomec nedá nohu z plynu,když vidí značku.