Pájo

Pro muže: Jakým způsobem jste požádali o ruku rodiče své ženy? Pro ženy: Jak je to „správně“ dle spol. etikety?

Nebo jak je to „správně“ z hlediska (historické nebo krajové) tradice?
Předem děkuji za vaše reakce, zkušenosti a vzpomínky. P.
Doplňuji:
dudu
Příjde ti, že odpovídáš na moji otázku…?
Zajímal mne tvůj názor, tvoje zkušenost nebo tvoje vzpomínka… nic cynicky cimického :/

Nejlepší odpověď
Damiana

Manžel mi koupil krásný zásnubní prsten (bílé zlato, kámen topaz – prý jako barva mých očí, osázený diamanty), pronajal malé, soukromé letadlo a „v nebi“ mě požádal o ruku. Bylo to nezapomenutelné a překrásné.
Pak jsme oznámili našim zasnoubení a oficiálně je muž požádal na oslavě. Mamince přinesl nádhernou kytici orchidejí a náramek, tatínkovi dal archivní víno a hodinky. Oslavu jsme měli v jedné pronajaté útulné, hradní restauraci. Měli jsme tam pouze rodiče. Tančilo se na swing, jídlo bylo vynikající (sama jsem skládala menu), bylo to moc hezké.
Doplňuji:
ad dudu: To není cynismus, to je názor hlupáka – ještě, že není tvůj. I náš přední sexuolog je stále jen chlap s názorem. V tomto případě mega blbým. Slušnosti, lásky a romantiky je dnes málo, z jejich nedostatku je hodně psychických problémů, stresu, nešťastných a závistivých lidí.
Ona totiž žena je žena a není to jen pochva. A muž, který se tak na ní dívá, to zas není jen muž, ale…no…když už jsme u těch pohlavních orgánů…

Další odpovědi
manon

Nevím, co na to etiketa, u nás se chováme spíš uvolněněji a přirozeně, takže návštěva rodičů s kytkou pro mámu a druhou pro mne a posezení u vína, mi přišla dostatečná. Pokud totiž žádá o ruku mladý kluk, není pro něj ta situace asi nijak jednoduchá a nijak zvlášť příjemná (a to i když ho rodiče berou a líbí se jim) :D
PS: Pěkná scéna je ve filmu Léto s kovbojem, ta mne vždy pobaví – i tak se dá žádat o ruku a vytvořit dobrý pár :)
Doplňuji:
Etiketa: O ruku své vyvolené muž obvykle žádá během slavnostního oběda, na kteří zvou dívčiny rodiče. Muž by měl přinést kytici přítelkyni ( větší, ze světlých květin) a matce ( menší, z tmavších květin). Během tohoto setkání se mají dohodnout podrobnosti ohledně svatby.
Odborník na etiketu Ladislav Špaček: „Chceme přece mít po svatbě s rodiči dobré vztahy.“ Rada je nadmíru jednoduchá: Mladý muž navštíví rodiče dívky, povečeří s nimi a požádá je o ruku jejich milé dcery.
Realita (můj názor): Už dávno nejde o klasickou žádost o ruku, mladí spolu často dlouho společně bydlí a když se dohodnou, že se vezmou, jde spíš o to, dát i rodičům vědět, že už taky a kdy plánují svatbu. Přesto by to mělo být spojeno s tou návštěvou s kytkou a večeří, obědem či posezením s nějakým tím přípitkem. Lepší než jim zavolat „hele, zítra v deset na radnici tam a tam, bereme se“ nebo „hele, zapomněla jsem vám říct, před měsícem jsme se vzali“ :)

dudu

Určitě nyní budu za cynika, ale podle jednoho našeho předního sexuologa je obřad žádání o ruku jedno velké pokrytectví, protože chlap ve skutečnosti nežádá o nic jiného, než o volný přístup k pochvě budoucí partnerky. To ostatní je údajně jen nutné divadélko pro příbuzné a okolí?!

Conchus

Bylo to před více než 50 lety. Naprosto formálně jsem přišel žádat, přestože se naše rodiny vzájemně znali a já jsem se svou nynější manželkou chodil už 4 roky. Bylo to hezké a zůstala kromě prstenů také milá vzpomínka

anonym

No vida, takže „Déja vu“ přece jenom platí, když se tu už po 32. opakuje:
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C5%BE%C3%A1dos­t%20o%20ruku

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/D%C3%A9j%­C3%A0_vu

bolak

Příspěvek smazán administrátorem.

manon

bolak: Není-li tady bolakovo, dovolila bych se zasmát – mohu? :D

Pájo

:D

anonym

Pájo, jsem nežádal, byl jsem uháněn exmanželkou. Odpovídám zde, protože to není co chceš vidět napsané.

anonym

Dr.Axle, kdyby si projel ty tvé odkazy v odpovědích, tak je to jen 5–6 odkazů, zbytek se týká něčeho jiného. Vývoj jde dopředu a otázka položená před 3 lety může být zastaralá z hlediska poznatků. To se týká jakékoliv otázky.

Sůwa

Dr.Axle, už se konečně prober a začni myslet. Neopakovat stejnou otázku má smysl pouze v případě, že je jen jedna správná odpověď, u otázky na osobní zkušenosti, nebo názory to platit nemůže. Když nemáš, co bys poradil, nebo sdělil, tak se nevměšuj, případně upozorni do diskuze. Takhle to vypadá, jako by sis říkal o „falešné body“. Snad to po několikerém zopakování pochopíš 🙂.

Pájo

česílko a Sůwo díky… beru to stejně jako vy.

to Mr. Edward Hyde:
Koukejte se pěkně zklidnit, nemůžu za to, že jste dnes zase vstal prdelí napřed!!!

O vyvolání rozbrojů a nenávistné atmosféry jste se tu Vy osobně zasadil už nesčetněkrát.

(Koukejte ty léky brát, jak máte, kdo s Vámi má tady vydržet…)