Michal47

Pro ctitele C. G. Junga: „Máme svůj stín přijímat, i když má podobu ukradených hesel a špehování“?

Jungovi bylo sympatické náboženství, kde je důležité morálně obstát. Je tedy správné milovat své špehy?

Nejlepší odpověď
annas

Neberu z pohledu náboženství, i když jeho názory byly afirmativní,. ale z pohledu jeho hlubinné psychologie.

Jinak slova mají význam základní i přenesený, takže takto je třeba se i na Jungova slova dívat.

Jeden z významů slova stín je špatná stránka něčeho, co je temné, nebo co odmítáme a nechceme se tím zabývat. To, co je ukryté v našem nevědomí, co tušíme, ale vyhýbáme se často mluvit o tom, nebo zameteme pod koberec.

Ale stín má i svá pozitiva, držíme něco pod pokličkou, často po negativních zkušenostech, něco špatného, co nás potkalo, Myslím si, že třeba sexualita je pozitivním stínem, něco důvěrného, utajeného, ale na druhé straně mnohé přitahuje.

Člověk by měl přijmout realitu, byť je nepříjemná, naučit se rozpoznat, třeba to, že různé tzv.. zaručené pravdy či hesla jsou temným stínem především toho jedince který je rozšiřuje, ale i toho, kdo je bezvýhradně přijímá. Je to tzv. zaručená pravda post-truth světa, kdy se pravda stává zbožím bez ohledu na její původ.

Každý člověk by měl být zodpovědný sám za sebe, za své konání, uvědomit si, že tak činí na základě hodnot, které uznává, měl by věřit v sebe a ve své schopnosti. Je jasné, že každý mlže změnit jen sám sebe, říkat si, tak to má být. Nemá smysl se ptát, proč se tak stalo právě mně. Otázka bez odpovědi …

Uvědomíme-li si, co nemůžeme změnit, přichází úleva. Je třeba zapomenout na to špatné, tedy stíny z minulosti. Je to často jakási 13. . komnata. Je správné ji otevřít, najít si vrbu a vytěsnit vše ze svého podvědomí. Uvědomit si, že žijeme přítomností, mimnulost se nevrátit, ted směřovat do budoucnosti. .

Samozřejmě někteří jedinci svým neustálým sledováním (špehováním) vytvářejí vnější stíny. Jsou lzv. toxičtí lidé, zkrátka lidé, kteří přenášejí negativní náboj a stále usilují, aby někomu ublížili. Někdy to připadá, že je to jejich hobby, kompenzují si, že jim něco chybí …

Je jasné, že jestliže někdo jedná arogantně, nepomůže často, aby byl protějšek slušný, když někdo nechce věřit faktu, byť doloženému, jiní ho nepřesvědčí.

Takže stíny jsou nejen v člověku, vše negativní co přijde z vnějška, se uloží. Ale člověk vše musí přijat, tohoto stínu se zbavit, smířit se se svou stinnou stránkou …

Výhodnější ovšem je snažit se nevšímat si okolí, v němž se najdou tací, kteří vytvářejí z jakýchkoliv důvodů stíny, nepřipouštět si je k tělu, zkrátka mít slunce v duši …

Potože v životě jde vždy o jednotu a boj protikladů, zákon rozporů, je třeba si uvědomit, že když přijde stín, určitě se objeví i světlo. Stejně jako zákon karmy.

„Až ti bude v životě nejhůř, otoč se čelem ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“ John Lennon

--
Doplňují význam slova afirmativní

„Afirmativní / pozitivní opatření = opatření zaměřená na určitou skupinu osob, která mají za cíl předcházet diskriminaci a napomoci vyrovnat znevýhodnění vycházející z tradičních postojů, chování a struktur ve společnosti (bývá nesprávně označováno i jako "pozitivní diskriminace“).
https://www.czso­.cz/documents/10180/205­41835/30000414gp­.pdf/7d155d87-23e7-4132-858f-9b867b7c07e8?­version=1.1

..

Další odpovědi
ivzez

Ne. Není správné milovat své špehy.

Co víte o C. G. Jungovi a jeho díle?
Jung stínem nemínil špehy…