Lizart

Pro chovatele: Je těžké starat se o CHS?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je těžké starat se o celou chovatelskou stanici. Myslím o vrhy, výstavy, aktivity, zkoušky… Někdy na webu vidím, že má někdo třeba deset psů… To prostě nepochopím! Jak někdo zvládne postarat se o tu kupu pejsků…? Předem děkuji za jakoukoliv odpověď =O)

Nejlepší odpověď
anonym

Chovatelská stanice je pouze chráněný název chovu.Všimni si,že každý pes s průkazem původu (dále jen s PP) má určité „papírové"jmé­no,např.Azor Od Šumavy. Takovému psovi ty můžeš říkat jak chceš,ale jméno počínající písmenem "A“ znamená,že se jedná o štěně z prvního (A vrhu) z dané chov.stanice,která je zaregistrovaná u FCI (Mezinárodní kynologická federace) pod názvem Od Šumavy a všechna štěňata,která se narodí,nesou tento přídavek ke jménu.O množství chovných jedinců nebo počtu psů to nic nevypovídá.Někdo má „chovatelskou stanici " v panelákové kuchyni pod stolem,kdy mu fenečka čivavy porodila jedno štěně s PP někdy za celý život…Ovšem tebe zajímájí chovatelé,kteří chovají více psů.Pokud chceš v chovu psů něčeho dosáhnout,nestačí mít zpravidla jednu uchovněnou fenu.V každé úspěšné chovatelské stanici jsou jedinci,kteří se teprve připravují nebo dorůstají do produktivního věku,s některými se jezdí po výstavách a na takových se zpravidla ještě nechová,nejlépe je mít i vlastního jedoho nebo dva nepříbuzné krycí psy,no a někteří už prostě nejsou v produktivním věku nebo jsou pro další chov nevhodní ale i tak mají právo na spokojený důchod.Některá plemena musí splnit zkoušky z výkonu než jsou uchovněna,ale všechna plemena musí splnit poměrně přísná kritéria daná chovatelským řádem,jak zdravotní,tak exteriérová a věková aby mohla být použita v chovu.Chov je regulován co do počtu vrhů u jedné feny a kontrolován chov.klubem,který kontroluje celé chovatelské zařízení a stav všech držených jedinců,nejenom štěňat a to kdykoliv.Všechna odchovaná štěňata jsou registrovaná pod tetovacím číslem nebo čipovaná.Každé 3těně se prodává s kupní smlouvou a musí projít kontrolou poradce chovu a na základě této kontroly je požádáno o vydání PP.Ano,je to svým způsobem řehole a musí se tomu přizpůsobit i životní styl chovatele,případně celé rodiny.Žádná dovolená,víkendy většinou na kynologických akcích,spoustu administrativy,spou­stu radosti,ale i smutku,protože psi nejsou dlouhověcí a nesmrtelní.Mnoho času strávených na veterině,Štědré večery prožité u rodící feny,na cestách za krytím,spoustu času tráveného rozhovory s majiteli odchovaných a prodaných štěňat,neustálé vzdělávání,krme­ní,ošetřování,ven­čení,výchova,ú­klid atd.atd.atd.Psi jsou společenská smečková zvířata a v kolektivu jsou mnohem šťastnější než hýčkaný jedináček,který je ale odkázán na mnohahodinovou samotu v bytě nebo na zahradě.Chova­telé,kteří si zvolí tuto cestu mnohé musí obětovat,ale dělají to dobrovolně a z lásky ke psům a není větší radost,než vidět spokojené psíky z vašeho chovu ve spokojených rodinách nebo při výstavních úspěších.Otázka nespočívá v tom,o kolik psů je někdo schpen se postarat. Některá "lidská“ matka má několik dětí,které skvěle vychová a nemůžete se jí zeptat,které dítě má nejraději…a některá matka zanedbává i jedno dítě. U chovatelů je to obdobné.Někdy některý pes potřebuje zvýšenou pozornost nebo péči,jindy se věnuješ více nějakému jinému,ale všechny máš ráda(většinou ty zlobivce,potížisty atd.nejraději) Pamatuji si,když jsem čekala svoje druhé dítě,že jsem měla obavy,zda to dosud nenarozené budu schopna mít ráda . Po narození druhého dítěte jsem, se těm obavám smála.Nikoho neošidíš,srdce matky se nedělí,ale zvětšuje. A chov psů je taková „srdeční záležitost“.Jen chci poznamenat,že celé toto pojednání se netýká v žádném případě množitelů,kteří produkují štěňata bez PP. U těchto obchodníků se psy neexistuje žádná kontrola v jakém stavu jsou jejich psi a štěňata,kolikrát za život jsou nuceny feny rodit a v jakých podmínkách a jak končí po dosažení věku kdy už nemohou mít štěňata.Nikdo nikdy nedokáže (ani finančák) kolik a za kolik a komu prodali svoje štěňata.V těchto případech žijí často feny v hrozných,často přímo otřesných podmínkách,různě postrkaných po králíkárnách,skle­pích,dvorcích a jiných soukromých pozemcích a objektech a štěňata jsou prodávána bez jakékoliv smlouvy,mnohdy pod jinou "lepší"fenou a cizím člověkem.Zpravidla se jedná o nezdaněný zisk, za každou cenu a s co nejnižšími náklady.Takže shrnuto závěrem.Chovatelská stanice není nic,co by mělo mít nějaký pejorativní nádech,ale jedná se o kontrolovanou­,řízenou,odbor­nou a zdaněnou formu chovu psů. :D

Další odpovědi
beer

Jak to zvládne? Musí mít na to prostotor včetně zázemí, čas, peníze, zkušenosti a hlavně obrovský zájem o tuto práci.
No a jednoduché to není ani trochu ))

terry

Na to ti nejlíp odpoví Bohemica