Bronzový

Přiznává se daň z nemovitosti, když nejsem jejím majitelem?

Deset let platím daň z nemovitosti já,bez problémů, jelikož jsem majitelem,kupní smlouvu, vlastnický list mám. Dnes mi přišlo z finančáku, že jsem nepodala daňové přiznání. Jak mám vědět, že se právě letos mělo podávat? Kdo ho podával za mne těch deset let?
Doplňuji:
Na vztahu mne jako majitele nemovitosti se nic nezměnilo, s nemovitostí se také nic nezměnilo, takže jsem nebyla povinna dát DP.Dávala jsem ho s nabytím nemovitosti,ale teď vyšlo najevo, že více jak před deseti lety dal snad omylem Dp k této nemovitosti otec, který ji nikdy sám nevlastnil. Což nikdo nemohl vědět, kromě finančáku. To systém ani já neodhalil, bylo to v roce 1993 a prý to PC neuměly. Teď to zjistili na finančáku, a tak za to zaplatím pokutu já. Konečně zjistili, že jsem vlastníkem...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Dobrý den. Daňové přiznání máte podat, když jste se stala majitelem nemovitosti a úpravu formou dodatečného daňového přiznání nebo novým daňovým přiznáním, když jste prodala část svých nemovitostí. Pokud jste je prodala jinému majiteli, tak je nejlépe informovat o této skutečnosti FÚ písemně, nebo mu podat tzv "nulové" DP s tím, že v něm uvedete pouze údaje jakou kupní smlouvou byly nemovitosti odprodány.
Pokud dochází ke změně sazeb, je třeba tento stav aktualizovat i v daňovém přiznání.
Váš dotaz si protiřečí. Na jedné straně se ptáte na problém, pokud nejste majitelem nemovitosti a na druhé straně na totéž, pokud majitelem nemovitosti jste.
Daňové přiznání k dani z nemovitosti je POVINEN podat vlastník nemovitosti. Většinou FÚ po koupi nemovitosti během 3 měsíců obdrží informaci z KN o koupi nemovitosti a nového majitele vyzve k podání daňového přiznání.
Pokud tomu tak nebylo 10 let, tak pravděpodobně FÚ podklady z katastru nemovitosí nedostal, případně je mohl někdo "založit".
O změnách v daňové oblasti se má informovat a má jejich změny sledovat každý daňový poplatník sám za sebe. Ze zákona nevyplývá žádná povinnost finančním úřadům o změnách a jejich povinnostech informovat klienty.
Finanční úřady to přesto dříve dělaly, protože takto bylo snadnější vybrat od obyvatel daně. Jenže i tady se dnes šetří. Za nesplnění povinnosti podat daňové přiznání může být daňovému poplatníkovi uložena pokuta.

Doplňuji:
Pokud máte prokazatelně podáno daňové přiznání v souvislosti s nabytím nemovitosti a daň celou dobu v pořádku platíte, tak takovou nehoráznost na sobě nenechávajte. Odvolejte se. Přece nebudete platit za něco, co Váš otec udělal omylem (a teď právická formulka do odvolání) a udělal to "v dobré víře".
Nenechávejte to tak. FÚ rád zkouší, zda se mu podaří poplatníka doběhnout. Proč by měl doběhnout právě Vás?

Další odpovědi:

Zlatý

Přiznání k dani z nemovitosti podává majitel v prvním roce po nabytí do 31.1., dále pak už jen hradí složenky zaslané Finančním úřadem.
Pro rok 2012 jsou nějaké změny, podívej se, jestli se tě něco z to netýká :
http://finance.idnes.cz/…
Platba se provádí každoročně do 31.5.
Doplňuji:
Nechápu, za co bys měla platit pokutu, když po celou tu dobu byla daň řádně placena. Jen mi není jasné, že jste si nevšimli na složence jiného jména, ale FÚ o nic nepřišel, tak by neměl mít ani žádné nároky. Jistě máš doklad o nabytí - smlouvu, rozhodnutí soudu, nebo jiné, tak by mělo stačit k opravě. Schválně se podívej, kdo je veden jako vlastník v KN na www.nahlizenidokn.cz, případně mi zas napiš.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 458
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.