Avatar uživatele
dudu

Příznaky a průběh nemoci nazývané psotník?

Při listování v knize zemřelých z rodné obce jsem narazil na fakt, že počátkem minulého století nejvíce novorozenců umíralo na tzv. „psotník“.
Z dostupných informací jsem příliš nezmoudřel., proto prosím abyste se případně podělili o svoje poznatky a vědomosti.
Doplňuji:
č.p.
30.10.1880 57 František Makovský,nale­zeňátko 1rok 6 měs. psotník
10.3. 1881 57 Josefa Kloubová 2 měs. psotník
27.3. 1884 57 Josefa Kupková 8 záškrt
3.12. 1893 57 Klouba Josef 14 dní psotník
22.5. 1903 57 Čech Bohumil 1 rok 6 měs. psotník
29.12.1904 57 Skoupý Jan 50 srdeční vada
24.10.1918 57 Petželková Marie 77 rozedma plic
28.12.1918 57 Holcner František 2 měs. psotník

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: dudu

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, gagaga před 3384 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Conchus

Psotník neboli božec (nebo jen konvulse od latinského convulsio – křeče) je zastaralý název choroby, uváděný jako příčina úmrtí u malých dětí. Jednalo se pravděpodobně o tetanické křeče (tj. křeče způsobené většinou nedostatkem vápníku, popř. hořčíku) spojené s bezvědomím. Vzhledem k nízké úrovni medicínských znalostí byly jako psotník zpravidla označovány jakékoliv křeče, které vedly k úmrtí dítěte v raném věku.

Slovo psotník se používá i v přeneseném významu („já z toho dostanu psotník“ = velmi jsem se lekl), a to v důsledku mylné domněnky, že příčinou psotníku bylo leknutí.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Jako psotník byly označovaný různé nemoci, provázející křeče, záškuby a tak podobně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dejavu

Ano, bylo to křečové onemocnění, velmi často se psotníkem označovala lidově epilepsie.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
petra.kafe

Řídnutí kostí, křivice, křeče

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
housenkazele

Nejspíše šlo často o tetanus, proti kterému se dnes očkuje, proto psotník vymizel. V určité fázi se onemocnění projevuje opistotonickou křečí, kdy tělo reaguje na jakýkoliv dráždivý podnět, zavrzání dveří, hlas, štěkot psa. Lidé si proto mysleli, že dítěti nemoc způsobil úlek, ve skutečnosti už bylo vážně nemocné a křeč byla jen projev nemoci.

před 1213 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví