dudu

Příznaky a průběh nemoci nazývané psotník?

Při listování v knize zemřelých z rodné obce jsem narazil na fakt, že počátkem minulého století nejvíce novorozenců umíralo na tzv. „psotník“.
Z dostupných informací jsem příliš nezmoudřel., proto prosím abyste se případně podělili o svoje poznatky a vědomosti.
Doplňuji:
č.p.
30.10.1880 57 František Makovský,nale­zeňátko 1rok 6 měs. psotník
10.3. 1881 57 Josefa Kloubová 2 měs. psotník
27.3. 1884 57 Josefa Kupková 8 záškrt
3.12. 1893 57 Klouba Josef 14 dní psotník
22.5. 1903 57 Čech Bohumil 1 rok 6 měs. psotník
29.12.1904 57 Skoupý Jan 50 srdeční vada
24.10.1918 57 Petželková Marie 77 rozedma plic
28.12.1918 57 Holcner František 2 měs. psotník

Nejlepší odpověď
Conchus

Psotník neboli božec (nebo jen konvulse od latinského convulsio – křeče) je zastaralý název choroby, uváděný jako příčina úmrtí u malých dětí. Jednalo se pravděpodobně o tetanické křeče (tj. křeče způsobené většinou nedostatkem vápníku, popř. hořčíku) spojené s bezvědomím. Vzhledem k nízké úrovni medicínských znalostí byly jako psotník zpravidla označovány jakékoliv křeče, které vedly k úmrtí dítěte v raném věku.

Slovo psotník se používá i v přeneseném významu („já z toho dostanu psotník“ = velmi jsem se lekl), a to v důsledku mylné domněnky, že příčinou psotníku bylo leknutí.

Další odpovědi
Drap

Jako psotník byly označovaný různé nemoci, provázející křeče, záškuby a tak podobně.

dejavu

Ano, bylo to křečové onemocnění, velmi často se psotníkem označovala lidově epilepsie.

petra.kafe

Řídnutí kostí, křivice, křeče

housenkazele

Nejspíše šlo často o tetanus, proti kterému se dnes očkuje, proto psotník vymizel. V určité fázi se onemocnění projevuje opistotonickou křečí, kdy tělo reaguje na jakýkoliv dráždivý podnět, zavrzání dveří, hlas, štěkot psa. Lidé si proto mysleli, že dítěti nemoc způsobil úlek, ve skutečnosti už bylo vážně nemocné a křeč byla jen projev nemoci.