mami

Přivýdělek při mateřské

Dobrý den,jsem na MD a právě jsem uzavřela Dohodu o provedení práce.Zároveň jsem podepsala Prohlášení o dani.Kolik si můžu nejvíce vydělat měsíčně,abych z příjmu nemusela odvádět daň?Slyšela jsem, že do 2070Kč.Je to pravda?Pokud uzavřu další DPP,Prohlášení už podepsat nemohu a zaměstnavatel mi strhne daň 15% ??
Děkuji za odpověď K.

Nejlepší odpověď
standa

Tak by to mělo být asi takto:

  1. u zaměstnavatele podepíšete růžové prohlášení k dani
  2. uzavřete Dohodu o provedení práce
  3. pokud si vyděláte 13.800 Kč / měsíčně BRUTTO, tak neplatíte ani korunu na daních či odvodech
  4. pokud uzavřete další Dohodu u jiného zaměstnavatele (zde již nemůžete mít růžové prohlášení), tak vám bude strhávána daň 15%

A proč to může být těch 13.800 Kč ?

Protože se vám tato mzda zdaní 15%, tj. 2070 Kč daň, ale odčitatelná položka je 2.070, takže daň je NULA…, dobrý ne ? 🙂

No a sociální a zdravotní neplatíte, protože se jedná o Dohodu o provedení práce.

Pozor jen na roční limit 150 hod., které můžete odpracovat ´přes´ Dohody o provedení práce. Samozřejmě, že se to dá všelijak obejít…, např. tak že v dohodě není uvedena hodinová sazba, ale sazba za jednotku (např. 20 Kč za natření jedné tyčky plotu) a pak se složitě prokazuje, jak dlouho jste vlastně ten plot natírala…