WeeBear

Příspěvky a doplnění živ. minima.

Dobrý večer všem. Předem se omlouvám za možná ne zcela jasný popis situace, pokud bude něco rozhodující, tak bych doplnila.

Jde o situaci, kdy se manželé po hádkách rozhodnou, že budou každý bydlet ve svém, nepřemýšlí se o rozvodu. Otec se odstěhuje, platí alimenty (cca 1200) matka zůstává v bytě se 2 dětmi, je už v důchodu, který se pohybuje něco málo přes 3000.
Mohla by pobírat příspěvky (na děti, bydlení, doplacení živ. minima), ale problém je tam, že nejsou rozvedení a do rozpočtu se tudíž počítá i otec (který má k tomu stále trvalý pobyt u ní) a v konečném důsledku dochází k tomu, že příspěvky nejsou uznány.

Chci se tedy zeptat, jde mimo rozvod pro přiznání příspěvků něco udělat, nebo na tohle zákony nehledí? Stačilo by např. čestné prohlášení, že otec již s matkou nesdílí společnou domácnost, s připsáním výše alimentů a tudíž veškerých příjmů matky (samozřejmě s podpisem obou stran), či něco podobného?
Popřípadně, kdyby otec nesouhlasil s odhlášením trv. pobytu na místě, kde už nebydlí, mohla by jej odhlásit matka bez jeho vědomí, např. na městský úřad?

Předem díky za odpovědi a ještě se jednou omlouvám za to, že to mám napsáno tak nejasně, podotýkám, že jde spíše o tuto situaci, nikoli mou rodinu.

Nejlepší odpověď
pusinka50

Já svého ještě manžela přihlásila na obecní úřad. On mě ohrožoval, měla jsem z něj strach, došla jsem se poradit na obecní úřad, sepsala žádost o přehlášení, podepsala čestné prohlášení, že on v bytě nemá žádné osobní věci. také jsem uvedla, že neznám jeho současnou adresu, aby se nemohl proti obsílce odvolat. Oznámení viselo měsíc či dva na nástěnce obecního úřadu, on nic nevěděl, tedy se neodvolal a po uplynutí této doby ho přihlásili na obecní úřad. Nestačil se divit, když si tam šel vyměnit občanku. Nejsem žádná potvora, ale on si to zasloužil a já z něj už byla psychicky na dně.

Další odpovědi
BENYTA

Mělo by stačit čestné prohlášení, že spolu nesdílejí společnou domácnost a otec se nepodílí na hrazení nákladů spojených s bydlením ani výživou – alimenty zmínit zvlášť.
Při čestném prohlášení už ho nemusí odhlašovat, ale jde to, se dvěma svědky – vašimi sousedy – ti podepíšou,že se tam nezdržuje.