quentos

Přišel mi mailem zajímavý odkaz na diktát. Náročnost: třetí třída ZŠ. Jdete do toho? ;{)>

Prošel jsem si starší podobné odkazy, diktáty byly, tento se tady však ještě neobjevil :{)> http://zpravy­.idnes.cz/dik­tat.aspx?iddik­tat=109

Nejlepší odpověď
briketka10

no já za 3 pletou se mi velký a malý
písmena a dvěma dvěmi postelemi ☺

Další odpovědi
Curiosity

tak já mám kouli ☹ ..4 chyby 😛

Larissa

2; jedna chyba – svolil jsem dala se z, blbě jsem to pochopila…

sevos

4 chyby 5

aramah

Žádné překvapení :(

Matthew

dyktáty my nikdi nešli :D dostal jsem čtverec :(

honza19hk

2. Spletl jsem si velké a malé u.

johana 56

Dobrý testík,díky.
Počet chyb: 0

Skvělé. Z diktátu máte za 1.

quentos

pokud jde o mě, tak bez chyby – alespoň máte jistotu, že když zodpovím otázku z češtiny, můžete mi věřit ;{)>

annas

Zajímal by mě ten visutý most. Většina studentů měla s tímto slovem prpblémy. 🙂

johana 56

Zdůvodňuji si jako most visící,nikoli vysunutý.Správně?

quentos

Ano.

quentos

myslíte statistiku, kolik lidí ho napíše dobře? ;{)>

annas

Ne. Jen jsem si vzpomněla na větu, kterou jsem dala do diktátu a pamatuji si ji stále. . Nebyl to most, ale lano. Byla jsem překvapená, že málokdo napsal správně.

V roce 1859 přešel francouzský akrobat Blondin jako první člověk na visutém laně Niagarské vodopády.

bolak

Podle mě je to tak jak už tu naznačila johana. Prostě většina neznala upravej význam toho slova, možná že ho někde zaslechli ale nedokázali si to s ničím spojit a tudíž nevěděli co to znamená. Je to stejný jako když poprvý slyšíš cizí slovo, který si vživotě neslyšela a máš ho napsat. Snažíš se to prostě odvodit, připodobnit k tomu co znáš, v tomhle případě ke slovu který zní co nejpodobněji, což je vysunutý, takže tam automaticky šoupneš tvrdý ýčko, abys napáchala co nejméně škody.

Představ si, kdybys neuměla anglicky a učila se první slůvka, a učitel napsal na tabuli FAKE a vyslovil by to jako „fejk“, pak by napsal CAKE a vyslovil „kejk“ a nakonec MAKE a vyslovil „mejk“, tak ve chvíli kdyby vyslovil slovo „tejk“, bys automaticky psala do sešitu TAKE.

annas

Máš pravdu, že studenti to spojení zřejmě neznali, takže byli v šoku, když se objevilo v diktátu. Nešlo o záludnost, ale nenapadlo mě , že si neuvědomí, že lano visí. . Ale když jsi zmínil slovo vysunutý, blesklo mně, že to tak někteří chápali.

Já bych měla problémy psát anglicky. Nakonec i německá slovíčka jsem se učila tak, že jsem si je psala, než jsem pochopila podstatu pravopisu.
Určitě je němčina pravopisně lehčí než angličtina. …