mj81

Připsání trestných bodů řidiči

Narazil jsem na netu na článek, kde se píše o tom, že řidička v Praze nasbírala 60 trestných bodů, aniž by jí o tom kdokoliv informoval, získala je v tunelu Mrázovka (takže automatický radar?). A můj dotaz zní: Jak takový automatický radar přijde na to, že jsem to auto řídil zrovna já a že jsem ho nepůjčil třeba rodičům? To dostanu trestné body automaticky jen proto, že radar vyfotil moje auto?

Odpovědi
standa

Automat zjistí registrační značku, ze které lze zjistit majitele vozu, který bude předvolán k podání vysvětlení.

Zde pak nastupuje známá problematika tzv. „osoby blízké“, kterou lze shrnout stručně do konstatování, že se jedná o právo osoby, která je předvolána k poskytnutí vysvětlení, nevypovídat v případě, kdy by taková výpověď mohla znamenat nebezpečí stíhání OSOBY BLÍZKÉ.

Osobou blízkou se rozumí:

  • příbuzný v pokolení přímém,
  • osvojitel, osvojenec,
  • sourozenec,
  • manžel,
  • partner dle zákona o registrovaném partnerství

Podle právní úpravy odpovídá za spáchaný přestupek vždy řidič a nikdy vlastník vozidla, vlastník vozidla tedy nikdy nemůže dostat pokutu, zákaz řízení nebo body místo řidiče nebo za řidiče.

Řada řidičů však toto ´právo´ často zneužívá a když řidiči neříkají pravdu a odporují si ve svých výpovědích, nemají pro to úřady pochopení a odmítají pak takové tvrzení jako účelová.

Pokud řidič však řidič odkazuje na předmětné ustanovení důvodně, tedy jej nezneužívá a ve svých výpovědích si neodporuje, pak samozřejmě ani úřady ani soudy nemohou jeho výpověď odmítnout paušálně jako účelovou.

Takže tak…

cukrar

Nesmíte všemu věřit. Body budou připsány jen viníkovi, který souhlasí s přestupkem.
„To dostanu trestné body automaticky jen proto, že radar vyfotil moje auto?“
nikoliv tak to není.

i když si nepřevezmete poštu tak Vám neuloží trest, jak můžou vědět kdo spáchal?

Zdroj: ICQ 55180641

dejv.s

No jednoduše bez vašeho vědomí, (teda pokud si vyzvedáváte doporucenou poštu) Vás níkdo neodsoudí bez Vás. Vždy se přestupek řeší a přesně víte jak Vás potrestají finnančně i bodově. Jinak není co dodat k tomu co napsal Standa. Jo a ještě jedna věc taky si myslím že foto není dukaz takže když pujde do tuheho tak dobrý pravník si taky poradí:-)No a pokud někdo není schopen si dojít na poštu pro doporučený dopis pak ho uřad může odsoudit bez něj. Do počítače zadá přestupek a systém sám přidělí body. No a pak vás zastaví policie a je prušvich…