Becal

Příliš velká výkonová ztráta na stabilizátoru 7805.

Dobrý den,

pracuji na plošném spoji, ve kterém potřebuji zároveň napájecí napětí +5V a +15V. Používám napájecí síťový adaptér na 15V. Napětí +15V tedy beru přímo z něj a +5V přes stabilizátor 7805. Spočítal jsem si, že v nejhorším případě přes něj poteče 500 mA . Čili na tom stabilizátoru se bude pálit P = U*I = (15–5)*0,5 = 5W, což je celkem dost. Prosím tedy o radu, jak tento problém vhodně řešit. Někde jsem četl něco o zařazení ještě jednoho stabilizátoru (např. 7808) před 7805. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Předem děkuji za odpověďi.

Nejlepší odpověď
brillant

Asi bych použil stabilizátor L7805 pouzdro TO 3 a dostatečný chladič. Je stavěn pro vstupní napětí 8 až 18 V, 1500 mA, provozní teplota –55 až 150°C. Myslím, že by to mělo jít bez problémů uchladit.

Další odpovědi
Razza

Přesně jak říká brillant, chce to pořádný chlazení, 5W není až taková trága, tím, že bys tam hodil jeden stabilizátor před, tak tu tepelnou ztrátu rozložíš na 2 stabilizátory, ale prej to není vcelku k ničemu, lepší to rovnou hodit na pořádnek kus vlnitýho hliníku, potřebnou chladící plochu si spočítej podle tabulek a hoď tam malej ventilátor na chipsety, pokud se to bude hřát moc.