simonka

Příležitostní pronájem, vím řeší se to tady častokrát, ale uvádí se příjem dle §9? bylo mi řečeno FÚ, že je to dle §10

Reaguji na tento dotaz neb jsem trochu zmatená – na FU mi bylo sděleno, že toto mám danit dle §10,jako příležitostní a ne celoroční příjem, můžete mi upřesnit jak to tedy je? děkuji
Může si žena v domácnosti … přivydělat tím,že v letním období bude pronajímat dům „dovolenkářům“?
OSVČ se z vás při pronájmu nestane, neboť se jedná o příjem dle §9, nikoliv §7. Zdravotní a sociální se z příjmů dle §9 neplatí.

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Tak za prvné, už jsem tady několikrát zdůrazňovala, abyste se nechodili ptát na finanční úřady. Referentky, které tam dřepí nemají o daních ani ánunk, hlídají jenom, abyste zaplatili, co si napíšete do přiznání!!!

Do §10 patří sice pronájmy, ale movitého majetku, nikoli nemovitostí!!!! Tedy, pokud někomu pronajmete auto nebo sekačku.

Do §9 patří veškeré pronájmy nemovitostí a pronájmy movitých věcí.

Tedy:

  1. Pronájem auta bude patřit do §9, pokud „nebude“ příležitostný.
  2. Pronájem auta bude patřit do §10, pokud „bude“ příležitostný a vztahuje se na něj hranice nezdanění do Kč 20.000,–-
  3. Pronájem nemovitosti ať bude příležitostný či nikoliv, patří vždy do §9. Příležitostný pronájem nemovitosti není ZDP definován a do §10 nepatří nikdy!!! Tím pádem se na něj nevztahuje žádná hranice uvedená v §10 a zdaníte ho vždy!!!