ivzez

Přilákala A. Merkel do Evropy více uprchlíků? Bylo to několik tisíc nebo několik tisícŮ uprchlíků?

Vím, že odpověď najdu ve slovníku nebo v internetové příručce
češtiny. Ale zajímá mne, co byste vybrali vy, a vaše zdůvodnění.
_____

Kdyby někoho zajímal článek, který mne inspiroval:
http://www.no­vinky.cz/komen­tare/388960-komentar-merkelova-si-zaslouzi-podekovani-jiri-pehe.html

[Nedělám si iluze, že by politčtí komentátoři nebo novináři uměli česky.]

___

OT:
Překvapilo mne, že jsem nenašla rubriku „škola“
a podrubriku „čeština“. Nebo jen špatně hledám?

Nejlepší odpověď
annas

Číslovka tisíc má tvar starší kmenového skloňování – 2. p. pl. – tisíc, novější rodové – 2. p. pl. – tisíců.

Po neurčité číslovce „několik tisíc uprchlíků“ = mnoho, velké množství – častější tvar.

Ale možný tvar je i několik tisíců uprchlíků, i když to zní neobvykle.

Ale spíš bych tento tvar použila ve spojení s předložkou -
z několika tisíců uprchlíků.

Další odpovědi
anonym

Já nevím, nejsem znalý v češtině, ale myslím si, že by mělo být …několik tisíc, protože tisícŮ mi připadá, tak, že ty tisíce byly dva(pár).

ivzez

Kam/proč zmizela odpověď Jirky F?
Odpověděl sice na něco jiného, než jsem se ptala,
ale neměla jsem pocit, že by porušil pravidla…

annas

Ad ivzez,

jediná možná kategorie, která se pro jazyk hodí. Pro literaturu pak kategorie Kultura a společnost.

ivzez

Děkuju.

jirka F

doplňuju: teď ještě pořádná zima u nás aby uprchlíci pelášili někam do teplých krajin a pak zima bnudiž pochválena.

jirka F

Myslím že teď do evropy nestrčí ani patu bulharům od uprchlíků pomohla tuhá zima a sníh finsku pomohla také silná zima a švédsko a norsko tam už se neodváží protože by jim ta tuhá zima co tam bývá pěkně vyprášila kožich