trakenka

Příklad z matematiky – nerovnice v součinovém tvaru

Dobrý den, prosím o pomoc s příkladem – jak postupovat?
5×2 – 10× > nula
(Je to 5 x na druhou, nejde mi to sem zapsat správně.)
Výsledkem by měl být interval.
Předem díky! 🙂

Nejlepší odpověď
quentos

jak už napovídá nadpis, nejdřív musíme nerovnici dostat do součinového tvaru, a sice vytknutím největšího společného dělitele před závorku. Největší společný dělitel 5×2 a 10× je 5×.
Nerovnice v součinovém tvaru tedy bude vypadat 5×.(x-2) > nula

Určíme nulové body, které jsou v našem případě rovny nule a dvěma (zjistíme tak, že každý z činitelů v součinovém tvaru položíme rovný nule). Výsledkem je otevřený interval od nuly do dvou – x je prvkem intervalu (0;2).