kajaa

Jak na příklad na výpočet skládání sil?

Dobrý den, ve škole počítáme úlohy týkající se skládání sil. Vůbec tomu nerozumím a nevím, jak vypočíst tento příklad. Byl by někdo tak ochotný a naznačil postup? Jsou dány síly F1=100N a F2=100N. Tyto síly svírají úhel Alfa o velikosti 120 stupňů. Určete velikost a směr výslednice. Předem děkuji!
Doplňuji:
Já si právě nejsem jistá, po grafické stránce to není problém, ale nejsem si jistá s tím výsledkem:/

Nejlepší odpověď
mosoj

Takhle to řeší zasloužilý člen „Odpovědí“ Michal Kolesa. Dnes již bohužel nebožtík. Nechť v klidu odpočívá.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=qXaQszkji­Aw

Doplňuji:
Protože u tvého příkladu se F1 = F2 a úhel je 120 o jde tvůj příklad řešit ale velmi jednoduše. Stačí si uvědomit že doplněním na lichoběžník dostaneš dva rovnostranné trojúhelníky v nichž znáš všechno. Strany i úhly.

Další odpovědi
anonym

Nakresli si to (včetně určení výslednice) – to je nejdůležitější pro pochopení, o co se jedná…
Pak – pokud nemáš problém s goniometrickými funkcemi, je to hračka.
😉

Doplňuji:
Tak to řešení napiš… Uvidíme…
😉

bolak

Já toho teda o skládání sil moc nevím, ale dvě síly stejným směrem se logicky sečtou, dvě síly proti sobě se odečtou (jako když dva tahaj za provaz) a zbytek vyřeší vzorec pro uhlopříčku kosodélníka.