numeriprimi

Příklad – kmitání tyče

Mám tu pro vás příklad… Byl bych moc vděčný za pomoc. Já mám s mechanickým vlněním a kmitáním docela potíž a když ještě chtějí zobrazit něco graficky, to jsem se svou představou úplně v háji. Nevím, jak na to.

Udeříte kladivem do jednoho konce kovové tyče (jejíž průměr je mnohem menší než její délka). Kolem se logicky tvoří a šíří zvukové vlny. Jak to narýsovat? Jak se s časem bude měnit tvar vlnoploch? Uvažujme jen podélné kmity.
Poměr rychlosti šíření zvuku v tyči a ve vzduchu je β = v_tyc ⁄ v_vzduch = 10.

Děkuji za nějaké nápady.

Odpovědi
mosoj

Děkuji za dárek.