Příklad....

Dobrý den, dělám si nějaká cvičení z matematiky v kostce a narazil jsem na tohle:
Vypočtěte povrch pravidelného šestibokého jehlanu, jehož podstavná hrana měří 1O cm a tělesová výška 2O cm. (MÁ TO VYJÍT 914 cm2).

Nejdříve jsem vypočítal obsah pravidelného šestiuhelníku (Pokud je to správně počítal jsem podle vzorce 2,6a na druhou).
Dále nevim. Díky moc.

Doplňuji:
PS: Já ale nemluvim o komolém jehlanu (s dvouma podstavami...), ale o jehlanu šestibokém s jednou podstavou. To bych také zvládl vypočítát...Vzorce se všechny neučim na zpamět, ale také přemýšlim co a jak....

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Podle mě to hlavně chce znát vzorce pro výpočet plochy šestiúhelníku, vzorce lze odvodit ze vzorců pro výpočet plochy trojúhelníku krát 6

Plocha pláště je také defakto trojúhelník krát 6.

Obecně povrch je plocha podstavy + obsah pláště + případně druhá podstava.

Není důležité umět vzoreček nazpaměť, důležitější je vědět jak vznikl a co mu předcházelo, z čeho je odvozen.

Další odpovědi:

Zlatý

Základnu máš. Výpočet jsem nekontroloval.
Nyní je třeba si vypočítat plochu jedné stěny
tu pak vynásobit šesti a připočíst základnu.

K výpočtu plochy stěny potřebuješ ale výšku té stěny. Tu je třeba vypočítát z tělesové výšky !! Použij vzoreček platný pro čtyřboký jehlan , výpočet je stejný. Pak už je to jenom otázka výpočtu plochy trojúhelníku.
Zde : http://www.tzb-info.cz/…

Alesch " Žádný obdélník u jehlanu nevidím ??!!! Asi mám šikmé oči. S tou kedelubnou to bude nejspíš pravda.
Doplňuji:
Vladislav97 " Uvažuješ správně. Není to tak jednoduché. Výška tělesa není výška plochy stěny.

Zlatý

Boha jeho, to nejtěžší je vypočítat obsah podstavy. Ta je tvořena čím? 6 rovnostrannými trojúhelníky o straně a = 10 cm. To zvládneš, ne? Podstavy máš dvě ("dole" a "nahoře").
K tomu pak přičteš plášť. Ten je tvořen čím? 6 obdélníky o stranách a = 10 cm a v = 20 cm. Co je na tom nejasného? Pamatovat si vagón vzorců je blbost, vždy je lepší si je odvodit z těch základních, v tomto případě se vyžije prakticky jen z Pythagorovou větou, přes kterou vypočtu výšku trojúhelníku, který tvoří 6úhelník podstavy. Pak stačí vědět, jak spočítám obsah trojúhelníku a obdélníku a uvědomit si, co vlastně všechno musím sečíst.
P.S. Doporučuji používat tu kedlubnu, co se jí říká hlava a v ní to, čemu se říká mozek. ;-)

-----
Jaj, chybička se vloudila, já "četl" hranol, no nic. :-) Dík, mosoj.
Doplňuji:
Takže jinak, podstavu spočítám jako u již zmíněného hranolu. A dále odvodím u jednotlivých rovnoramenných trojúhelníků tvořících plášť délku ramen (třetí strana je a = 10 cm). Samozřejmě pomocí Pythagorovy věty. Dále obdobným způsobem, odvodím výšku těchto trojúhelníků. Sečtu a je hotovo.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2415
Zlatý Drap 1488
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.