narciska

Příjmy u výdajů paušálem

Ahoj neznáte někdo odpověď. Co se rozumí příjmem u použití výdajů paušálem – příjmy v daném roce proplacené ? Nebo příjmy proplacené + příjmy, které v daném roce proplacené nebyly,( tedy mám část proplacenou a pohledávku , proplacenou a v následujícím roce ?

Odpovědi
standa

Hmm, tak takováto sousloví jsem fakt neslyšel, ale pokusím se to nějak rozplést:

VÝDAJE PAUŠÁLEM
tento výraz se používá při výpočtu daňového základu, kdy poplatník daně má dvě možnosti jak od svých příjmů odečíst VÝDAJE a vypočíst tak ZISK (nebo-li daňový základ):

  1. skutečné výdaje, doložené konkrétními doklady (faktury, paragony, ap.)
  2. paušální částka ve výši zákonem stanoveného procenta z PŘÍJMŮ (podle druhu podnikání to může být 60–80%)

PŘÍJMY V DANÉM ROCE PROPLACENÉ
jedná se o úhrn příjmů, které poplatníkovi byly skutečně zaplacené

ROZDÍL „příjmy“ mínus „paušální výdaje“
= daňový základ, od kterého se dále odečítají další zákonné odčitatelné položky a pak se vypočte daň a pak se odečtou různé slevy z daně a pak výjde částka, kterou je nutné uhradit FÚ

PŘÍJMY, KTERÉ V DANÉM ROCE PROPLACENY NEBYLY
= vaše pohledávky, které se do daňového přiznání běžného roku samozřejmě nezahrnují

POHLEDÁVKA, KTERÁ BUDE PROPLACENÁ V PŘÍŠTÍM ROCE
= tyto příjmy (pokud budou opravdu dlužníkem zaplacené) spadají do daňového přiznání následujícího roku, tedy roku, ve kterém budou zaplacené