Zvědavý

Přijmení Michaelson

Existuje takové přijmení ?? pokud ano v jakých zemích a z jaké pochází??

Nejlepší odpověď
quentos

určitě: nostielkou je např. americká indie-popová zpěvačka Ingrid Michaelson http://en.wiki­pedia.org/wiki/In­grid_Michaelson .
Příjmení je anglické (pochází ze zkrácení spojení Michael's son, tedy „Michaelův syn“, bude mít tudíž původ v Británii – za předpokladu, že rod sahá hlouběji do historie než 1776.)
Jinak ve variantě „Michelson“ se vyskytuje častěji http://en.wiki­pedia.org/wiki/Michel­son_(name)
Doplňuji:
severský původ (se zkrácením těch dvou S) mě napadl taky, ale vzhledem k tomu, že tato domněnka neměla oporu v uvedených zdrojích, nezmiňoval jsme ji.)

Další odpovědi
cochee

To je asi severské, nejspíš švédské příjmení. Akorád Švédové zdvojují to „s“ – Michaelsson. Je to tzv. patronym, to jest příjmení syna je „syn otce… (zde Michaela)“ a ještě v 19. století to takhle chodilo, že syn měl z tohoto důvodu jiné příjmení než otec, například když tento Michaels(s)on se jmenoval křestním jménem Alfred, jeho syn dostal příjmení Alfredsson. Nyní už se příjmení dědí, jako u nás. Existuje i matronym, příjmení po jménu matky, vybavují se mi islandská ženská příjmení, např. Vigdís Finnbogadóttir (dcera Finnbogy) byla islandská prezidentka.