Příjmení

Dobrý den,zajímal by mě původ a význam příjmení Lojda?Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

O tomto slově jsou zmínky ve slovenštině. Ve svém díle je uvádí i básník J. Kollár. Podle nejpřijatelnější etymologie souvisí slova „lajda“, „lojda“, „lajdák“, „lajdat se“ s německým slovem „land“ – země, půda; venkov.

Dnes toto slovo značí v západoslovenském nářečí nepořádnou ženu.

Vyjdu-li z významu lajdat se, pak v češtině sloveso lajdat má nejspíše původ ve slovech landat (= toulat se), landák od německého výrazu Landstreicher (= tulák). Takže i zde je vidět základ land a výsledek je podobný. ( Podle ÚJČ AV ČR – Dotaz týdne 2009)

Zdroj: http://zlatyfon­d.sme.sk/dielo/1077/Ko­llar_Narodnie-spievanky-1-Piesne-a-zlomky-z-mytologickeho-ohladu-pamatne/12#ftn­.id2581403