kaolin

Přijal jsem do podnájmu vandala který ničí majetek v domě.

Sousedi prý budou takovou škodu vymáhat na mě Mají na to právo a jak se mám proti tomu bránit já,nemohu přece za činy cizího člověka,jakmile jsem se to dozvěděl dal jsem mu okamžitou výpověd.+
Doplňuji:
Nejde o to jak naložit s podnájemníkem toho prostě zítra vystěhuju ale k problému náhrady za škodu kterou za velmi krátkou dobu způsobil a kterou chtějí sousede uhradit po mě jakožto jeho nájemcem

Nejlepší odpověď
anonym

Občanský zákoník jasně stanoví pravidla, která mají respektovat obě smluvní strany, tedy i nájemník a vlastník nemovitosti. Jako vlastník odpovídáte za výběr nájemníků, kteří obývají Vaši nemovitost. Pokud někdo z nájemníků působí škodu ostatním, či poškozuje majetek Váš, máte možnost krýt škody částečně z kauce, kterou Vám dotyčný měl při nastěhování zaplatit. Dalším řešením je přivolat k vyřízení případných problémů policii a škodu vymáhat v rámci občansko právního sporu, nebo soudní žalobou, podle její výše.
Obecné pravidlo je, že za škody způsobené nájemníkům, je odpovědný vlastník nemovitosti a ten by měl náhradu škody vymáhat po jejím pachateli. Pokud se domluvíte s nájemníky tak, že budou po viníkovi vymáhat škody individuálně, je to na jejich dobré vůli a každopádně by takový postup měl urychlit vyřešení problémů.

Další odpovědi
Michal Kole

Ono je spíš nejduležitější jaká je smlouva a na zákadě ní jde vymyslet jak ho „vyhodit“, aby si nemohl stěžovat a tahat tě po soudech.

anonym

V našem SVJ jsme měli podobného podnájemníka, ale nikdo ho u poškozování majetku nechytil. PČR ani MP nikdo volat nechtěl, protože měl každý strach, že mu poničí auto či jiný majetek. Vlastník bytu se nám vysmál do ksichtu, že až budeme mít důkaz, tak potom škodu uhradí! Takže pozor!