příimení dítěte a příjmení matky

byl jste někdo v podobné situaci,co dělat,poradíte?co se pro nas zmení.když bych se vdala.mám dětsko,příjméní bych jsme chteli dat po nas.detsko ma prijmeni po biologickem otci-a ten by stim nesouhlasil.je nějaka moznost aby detsko melo nase prijmení?casem­.?otec ditete mi dela same problemy schvalnosti.děla jak o detsko ma zajem jak ma rad-ale opak je pravdou.nerekne ani jeho jmeno.
kdyz jdu k dr tak mi rikaji prijmeni otce ditete-vdana jsem nebyla.a kdyby jsme byli s pritelem vzati meli detsko a s detskama k lekari.tak by me rikali2prijmenim…

Nejlepší odpověď
standa

Jednoduchá odpověď:

BEZ SOUHLASU biologického otce (který nebyl zbaven otcovství) příjmení vašeho společného dítěte nezměníte.

Existují i ´násilná´ řešení (zbavení otcovství), ale to tady na této ´poradně´ nevyřešíme…, budte se muset poradit s advokátem.

Doplňuji:
To quentos:
Rozumím, ale já měl výrazem „bez souhlasu“ na mysli ´mimosoudní´ způsob řešení.

Je jasné, že existuje řada dalších možností, ale ty jsou vždy za ´asistence´ SOUDU.

Další odpovědi
quentos

Stando – ale změníte. Vlastní zkušenost: můj biol. otec byl též proti změně mého příjmení. Stačí, aby dítě samo mělo kladný postoj ke změně svého příjmení (a pokud se mu současné příjmení přímo příčí, tím lépe). Pak už si jen opatřit podklad ve formě rozhovoru dítěte s psychologem; posudek psychologa bude pak u soudu o změnu příjmení dítěte silná zbraň.
Doplňuji:
Standa: aha, tak to jo. To anonym – pokud se tedy chystáte k soudu, počítejte s náklady kolem 1000.- Kč (tehdy – nyní možná již více) na podání žaloby.

NickD

Odpověď tu zazněla,ale pořád nechápu,proč tak trváte na změně příjmení,když má na dítě nárok i otec!
Jeké má příjmení je přece jedno a otcovství dítěti nezapřete,tak proč takové řešení?
V plnoletosti si může změnit samo příjmení dle uvážení a nebude k tomu potřebovat ani jednoho zvás…

glorie

je mi líto, ale opravdu nemůžete bez souhlasu otce dítěti příjmení změnit. Je smutné, že když někdo opustí matku s dítětem, nedá jim volnost a možnost se tak znovu vdát. Jsem v podobné situaci a vyřešila jsem to tak, že jsem se dohodla s přítelem, abychom mohli všichni užívat stejné příjmení, tak si nechám příjmení po dítěti a při svatbě si dá můj přítel jméno po mě. Otec syna to tak vzal a podepsal mi osvojení pro mého partnera.