taborsky ruda

Přídatné látky ???

V návodu na lék jsem našel výraz „přídatné látky“ Proč ? Vždyť něco někam přidáváme a né přidátáme !!! Tak snad přídavné látky .

Nejlepší odpověď
quentos

vskutku se jim tak říká, není to odvozeno od slova přidávat, ale od jeho dokonavého vidového protějšku – přidat. Ony se tam nepřidávaly, ale zkrátka jednou přidaly ;{)>
Naproti tomu něco přídavného (např. jméno) se někam (třeba před podst. jména) přidává v jednom kuse, proto je toto naopak odvozeno od vidu nedokonavého.

Další odpovědi
beer

Nejsem češtinář, snad ti odpoví někdo přesněji..
Používají se obě varianty přídatné/přídavné a obě budou asi správné. Jde jen o to, že přídatné vzniklo odvozením ze slova přidat a přídavné pak ze slova přidávat.
Tak nějak si to představuju ))