afro.minerva

Příběh o Noemovi.

Při četbě Genesis mi všechno připadá nějak napsané šmahem. Například v příběhu o Noemovi v Bibli úplně chybí příběh o Sodomě a Gomoře, o Lotovi a jeho ženě, o pokusu obětovat budoucí ženu jednoho z Noemových synů a o tom, jak Noe obměkčil pískáním a tancováním Boha od smetení Archy z povrchu země. Tohle všechno ve zfilmovaných verzích bylo. Kde to ale scénáristi vzali, když to v Bibli není? Tohle přece zná každé malé dítě, a to i ateistů. Jsou tyhle příběhy rozvedeny do podrobností v nějakých jiných knihách než je Bible?
Doplňuji:
Milý Mojiteku. Já také nejsem křesťanka. To, že čtu Bibli je čistě ze zájmu a ze zvědavosti. Je sice pravda, že představa existence přítele, který na člověka prostě nezanevře, i kdyby udělal cokoli, a stačí se jenom kát a musí ho to mrzet a vlastně se „omluvit“ a vyspovídat, je báječná. Nicméně křesťanka nejsem. Na mě také působíte dojmem, že vás moje otázky popuzují. Jste-li ateista je to v podstatě vaše vyznání. A to je také vaše věc. Pravděpodobně si v budoucnosti nějaké eposy přečtu. Třeba o Gilgamešovi. Ten mě také pořádně láká. (Ani nevím, jestli existuje nějaký český překlad, ale to je otázka jiná.) V současné době ale mám koupenou Bibli a ta mě taky láká ke čtení. Můžou moje otázky možná pro někoho znít směšně, ale mě číst Bibli docela baví. Podle mého názoru by si ji měl přečíst každý ať věřící nebo ateista. A to třeba jenom proto, že je to poklad písemnictví. Možná to nemyslíte zle, ale právě kvůli takovým lidem jsem měla strach si tu Bibli byť jenom prolédnout v knihovně. Jak divně na mě koukali. Ale nic proti vám. Přidávám se k Nuk nuk. Nemusíte moje otázky číst. Body určitě získáte i za jiné odpovědi. Přeji hezký den.

Nejlepší odpověď
dudu

Kniha knih, tedy Bible převzala pouze tzv. kanonizované texty. Existuje však řada příběhů, které byly pro církev kacířské, nebo jinak se lidově řečeno nehodily do krámu. Třeba jak Ezechiel a další proroci „spatřili Boha“. Genesis z velké části vychází z textů zachycených na sumerských hliněných tabulkách a jde o záznam velmi starých ústně předávaných příběhů. Doporučuji nahlédnou do knihy Larse A.Fischingera nazvané „Bohové z hvězd“.

Další odpovědi
mojitek

Stejne pribehy,ktere najdete v Bibly-potopa sveta a dalsi… jsou popsane v obsahlych indickych eposech (a to opravdu dost podrobne)a i v mnoha jinych nabozenstvich z ruznych koutu sveta,dokonce i jako ustne predavana tradice malych kmenu ,zijicich kdesi mimo civilizaci.Ale jedna zasadni odlisnost tady je : pouze v Bibly se pise o „jednom bohu“ vsude jinde jsou uvadeni „bozi z vesmiru“ cili mnozne cislo.Tento rozdil se da ale prisoudit pouze spatnemu prekladu.Slova,jez prekladatel neznal(a ani nemohl znat),nebo nechapal vetu,proste prelozil dle sveho usudku,tudiz pak vety dostaly zcela jiny a mnohdy nesrozumitelny a zavadejici vyznam.Mozna byste nemela lpět jen na Bibly..
Doplňuji:
milá Nuk nuk : spatne jste to pochopila a nechapu,proc Vas ma odpoved tak podrazdila.Kdybyste byla pozorna,tak byste se v mem prispevku docetla,ze indicky epos/y byly jen jako jeden priklad z mnohych.Z toho co pisete je patrno,ze se domnivate,ze Bible je naprosto „jedinecna a nad ni neni“ coz je sice komicky nazor,ale je to rozhodne Vase vec.Necpu nikomu jinou víru-ja sam jsem ateista,jen jsem chtel sdelit,ze to co se afro.minerva docetla v Bibly je i v jinych nabozenskych „knihach“ ,ovsem je to tam napsano mnohem srozumitelneji­.Krestan se sve viry nevzda tim,ze si precte neco jineho nez Bibly,prece…nebo mate obavy,ze by se"ovečka" po precteni konkurence(v u­vozovkach)vzda­la sve „pevne“ víry?
Vase podivna reakce mi zavání inkvizicí.

Nuk nuk

Nevím, který film jste viděla. Většina z nich si biblické příběhy berou jen jako námět a často s chronologií biblických událostí nemají moc společného. Autoři filmů nepotřebují brát stoprocentně nic ze svých námětů, nedělají to ani u daleko mladších a lidem srozumitelnějších děl, natož u Bible.

  1. Příběh o SOdomě a Gomoře patří do úplně jiné doby než k potopě. Dočtete se o něm, až budete číst o Abrahamovi.
  2. Stejně tak Lot patří do událostí o Abrahamovi. Byl to Abrahamův synovec.
  3. V Bibli není zmínka o oběti žádné z nastávajících manželek Noemových synů. Pravděpodobně k žádné nedošlo. To spíš pánové filmaři tak chtěli nějak dramaticky znázornit dobu před Potopou Světa.
  4. Noe se sice někdy v době po Potopě hodně opil a podle toho se také choval. Ale nemělo to už nic moc společného s archou – ono to bylo skutečně několik let po jejím použití, a hlavně tím Boha moc neobměkčil, navíc se tento moment týkal spíše pozdějšího postavení jeho synů než Noema samotného.

Pro mojitka: Pokud Vás otázky ohledně Bible tak dráždí, nejste nucen je číst. Nechte lidi, ať čtou, co chtějí oni, v tom tkví svoboda. Já nikomu indické eposy neberu, ale pokud se mne někdo ptá na něco z Bible, proč bych mu měla psát ať ji nečte? Až se budou ptát na epos, také mu nebudu předhazovat Bibli.
Doplňuji:
Vážený Mojitku: Já se beze všech skurpulí přiznám k tomu, že křesťanka jsem. Přesto by Vás možná překvapilo, co všechno už jsem kromě Bible četla, a to nejsem žádná knihomolka. Pravda, indický epos mezi tím vším nebyl, alespoň zatím ne, ale to neznamená, že si ho jednou nepřečtu. Právě v současné době mám rozečtené dvě věci, které byste nejspíš v rukách křesťana nečekal.

Tata

Drahá Minervo nevěřte historickým filmům a zvláště americkým. Základním materiálem je bible a to ostatní je dodatek scenáristů a režisérů aby film udělali dlouhý a akční zkrátka trhák. Jak dlouhý asi by byl film o potopě světa a arše Noemově, kdyby se mohlo natočit jen to co je v předloze. Doporučuji vám přešít si starý zákon celí a určitě tam narazíte jek na Lota, tak na jeho ženu i Sodomu a Gomoru, ale musíte hledat v jiném časovém údobí ne v době potopy světa. Jen filmaři vám skloubí jablka s hruškami a vydávají to za historická fakta. Len trochu logiky, proč by se bůh patlal se zničením dvou měst když chtěl potopou zlikvidovat všechno lidstvo. V bibli je víc zmíněk o tom jak bůh zpacifikoval určitou část populace zhýralců a nevěrců. Proto nevěřte všemu co je vám k věření předkládáno a prověřujte. Já se děsím okamžiku kdy americká kinematografie začne natáčet filmy z české historie (Libuši prý již natočili). Jak asi dopadne Jánošík, husité, Přemyslovci atd.