Při výpočtu jakého průměru (aritmetický, vážený, geometrický) nebo statistického výpočtu, že se vyškrtávají extrémy?

Třeba 2 maximální a 2 minimální hodnoty

Odpovědi
Conchus

Při výpočtu žádného průměru se nevyškrtávají extrémní (odlehlé) hodnoty. Na to je speciální test „odlehlých pozorování“. To „třeba“ v otázce je exaktně vzato svévole. Pozor, počítejte takové průměry, jaké máte rozdělení hodnot. Aritm. průměr u normálního rozdělení, geometrický u logaritmicko­normálního. Jsou i jiné způsoby jak spočítat střední hodnotu.