steipavka

Při vyhýbání protijedoucího auta ve smyku, jsem si poškodila moje auto. Jak dále postupovat?

Je povinen vinník vše zařídit u svoji pojišťovny i opravu mého auta?Nebo i když jsem nehodu nezavinila,ba naopak jsem svojí reakcí zabránila veliké nehodě,musím vše u jeho pojišťovny vyřídit sama.Je to ke vzteku!!!

Nejlepší odpověď
standa

  1. OPRAVU si musíte zařídit vy sama…, teoreticky byste mohla uplatňovat i náhradu škody, která vám prokazatelně vznikne v souvislosti s vyřizováním této agendy (ale to je jiná pojistná událost)
  2. k jednání s POJIŠŤOVNOU je povinen pouze viník nehody…, z čehož vyplývá nezbytný předpoklad tohoto viníka nehody identifikovat.

K vzteku to samozřejmě je, to s vámi souhlasím !

Další odpovědi
venkovan

Kdysi se říkalo, že můžete (podle občanského zákoníku) viníkovi předat klíčky od auta s požadavkem aby věc (auto) uvedlo do původního stavu před nehodou.
Ale asi bych si vše raději oběhl (zatím oběhl). I když jsem byl poškozený, vše jsem rychle nahlásil pojišťovně a dal auto do opravy. Existuje možnost náhradního vozidla, pokud prokáži, že ho nutně potřebuji (pro svoji práci, pro denní chod rodiny apod.) s tím, že část nákldů jsem si platil.
Popravdě je to k vzteku, ale zas na druhou tranu, příště na straně viníka budu sám a taky uvítám soběstačnost poškozeného.