karel.xyz2

Může pronajímatel chodit do jím pronajímaného bytu, kdykoli uzná za vhodné?

Když si pronajmu nějaký byt třeba na rok nebo i kratší dobu, muže mi do bytu majitel chodit „kontrolovat“, jak se mu zachce, i když tam nejsem? Nebo může chodit na kontroly jen v předem (ve smlouvě) daných intervalech a časech? (jednou za měsíc v první pondělí v 16:00 např.?)

A má právo chodit na kontrolu bytu, i když tam nejsem? (nechci, aby se mi někdo hrabal v mých věcech)?

A pokud nemá právo chodit neohlášeně a když tam nejsem, a stejně to dělá, můžu se nějak bránit?

Nejlepší odpověď
gecco

NOZ, § 2219
(1) Oznámí-li to pronajímatel předem v přiměřené době, umožní mu nájemce v nezbytném rozsahu prohlídku věci, jakož i přístup k ní nebo do ní za účelem provedení potřebné opravy nebo údržby věci. Předchozí oznámení se nevyžaduje, je-li nezbytné zabránit škodě nebo hrozí-li nebezpečí z prodlení.
___
Jak se bránit?

  1. vypovědět smlouvu a odstěhovat se
  2. domluvit se s majitelem na dodržování pravidel

Další odpovědi
led

pôvodná otázka: „Při pronájmu bytu, muze mi tam pronajimatel chodit jak chce?“
upravená otázka: „Může pronajímatel chodit do jím pronajímaného bytu, kdykoli uzná za vhodné?“
1 – Najprv sa zameriam na pôvodnú otázku:
Nie, „jak chce“ v žiadnom prípade. Jedine so súhlasom nájomníka.
2 – upravená otázka:
Nie, môže vojsť do bytu len podľa dohody v zmluve o prenájme a po súhlase nájomníka na jednotlivú návštevu.
3 – Vojsť do prenajatého bytu bez súhlasu nájomníka môže len v prípade nevyhnutnej ochrany zdravia a záchrany života osôb v byte, alebo pri zabránení vzniku požiaru, záplavy, úniku plynu a podobným katastrofam, ak tomu nemôže zabrániť inak. Ale pri takomto „nepovolenom vstupe“ musí vždy vopred zavolať policajnú asistenciu, prípadne hasičské a záchranné zložky.
Právnik prirodzene použije presnejšiu formuláciu v zmysle zákona.

cukrar

Karle,
na kontrolu bytu jen s Vaší přítomností. Četnost návštěv, dle dohody ve smlouvě.
On má klíče od Vašich dveří?

cukrar

Karle, jako správce několika nemovitostí nechodím do bytu na kontrolu, každému nájemníkovi sděluji, vyměňte si vložku zámku..
Jen po výpovědi z nájmu chodím na prohlídku s potencionálními zájemci..

karel.xyz2

Díky za odpovědi, to je ale teoretický rovina, děje se tak ale i ve skutečnosti s skutečně se toto dodržuje a většina majitelů bytů svým nájemníkům do bytu neleze?

Pepa25

Samozřejmě.

led

Tí, ktorých poznám ako prenajímateľov bytov, toto dodružujú. Ale prirodzene nájdu sa aj takí, ktorí zneužívajú bezmocnosť, alebo naivitu nájomníkov a robia si „kontrolu“ neustále.