sesednizkola

Pri podepsani rezervacni smlouvy ci kupni primo na prohlidce muzu do 30 dnu odstoupit?

Rezervacka a jak je to u kupky? A dasi situace, kdyz dejme tomu podepisou kupku bez rezervacky prodavajici kupujici mezi sebou, podle obcanskyho zakoniku je 30 dnu na odstoupení, platí i v tomto případě nebo jen pokud neco kupuje od podnikatele? To asi na smlouvu o nemovitosti neplatí ne? Za 30 dnu se da stihnout cely prepis a nedokazu si predstavit, ze se nemovitost prepise a kupujici rekne, ze odstupuje od smlouvy protoze 30 dni a muze bez udani duvodu.

Odpovědi
soles

Na odstoupení od smlouvy máte ze zákona 14 dní (nikoliv 30). Pokud je tedy rezervační smlouva podepsána mimo provozovnu realitní společnosti, lze od ní v této lhůtě odstoupit.
Kupní smlouva se zpravidla podepisuje již v sídle společnosti i za přítomnosti advokáta nebo notáře. A převod nemovitosti se do 14 dní zcela jistě stihnout nedá.
Praktický seriál o nákupu bytu naleznete například zde:
http://www.snad­nefinance.cz/by­dleni/koupe-bytu-podpis-rezervacni-smlouvy/