flinta

Při mé první gynekologické prohlídce mi lékař řekl, že mám poměrně malou dělohu. Může to mít vliv na velikost plodu?

Malé dítě-snadnější porod?

Nejlepší odpověď
Lenjička

Děloha je velmi pružná a elastická. Normální děloéha pojme klidně i paterčata, takže bych se „poměrně malé“ dělohy nebála. Normální děťátko mít můžete 🙂
Velikost plodu při porodu závisí na velikosti vašich rodidel – pánve 🙂
Určitě se nebojte, že by to byl problém 😉

Deli

Moc nesouhlasím s Leničkou.
Malá děloha – to problém nebude, pokud není nějak patologicky malá. A to by Vám zas na rovinu řekl, že to je nenormální. Ženy, které ještě nebyly těhotné, mívají malou dělohu. Ta se pak v těhotenství přizpůsobí.

Velikost plodu ale závisí na spoustě věcí, jen ne na velikosti pánve.

Tak především – kuřačky (i pasivní) mívají menší děti. Neradujte se ale, že tak vyřešíte strach z porodu. Děti jsou neduživé, hůř dýchají, rodí se předčasně, neprospívají a jsou neklidné a uplakané.
Plod bude dobře prospívat, když mu dáte dobrou výživu – především pestrou stravu, pak už není třeba se denně cpát předimenzovanými megadávkami vitamínů v těhotenských tabletkách. Klidně stačí si tyhle tabletky pro těhotné brát tak 3× týdně, pokud máte normální pestrou stravu.
Do stravy přidejte mořské ryby, meruňky, paraořechy… To si asi vše přečtete, netřeba to tu rozepisovat.
Nadměrně velké děti (nad 4 kg) bývají, když matka trpí těhotenskou cukrovkou. Na tu ale přijdou při zátěžovém orálním glukózovém tolerančním testu, na který se chodí přibližně ve 23. týdnu těhotenství. (Vezmou Vám krev, vypijete roztok glukózy a zas Vám vezmou krev za 2 hodiny, žádná hrůza.)

Před porodem se pak měří velikost pánve a dle ultrazvuků v těhotenství se odhaduje přibližná velikost dítěte. Např. u Vietnamek je často ten problém, že mají drobnou kostru a dítě je moc velké – pak se dělá plánovaný císařský řez.

Většinou je ale dobré a dostačující nechat věci na přírodě 🙂