Karlos24

Při jaké teplotě (°C) se začíná voda vypařovat, tzn. začíná z ní stoupat pára?

Doplňuji:
při jaké teplotě je VIDĚT že se voda vypařuje?
Mám na mysli třeba vodu v horké vaně..Která se samozřejmě nevaří a ani nemá 0°C..ZAjíma mě pouze ta teplota kdy to začně být vidět, nikoliv fyzikální průběh..

Nejlepší odpověď
arygnoc

voda se odpařuje pořád, při jakékoliv teplotě (i jako led, změna skupenství se jmenuje sublimace).
záleží i na nasýcení prostoru okolí vodníma parami.
Doplňuji:
samicek333:

viděla jsete někdy, jak se suší prádlo ve mrazu?
Ano, suší se i ve mrazu.
A uschne (voda v něm obsažená – tedy led, se netozpustí, nýbrž sublimuje, pomalu, ale přece).

Doporučuji vám doplnit si mezery z fyziky.

Další odpovědi
mosoj

Víc jak 0 oC.

Dokonce i led se vypařuje ( sublimuje).
Sublimace je změna skupenství z pevného na plynné bez kapalné fáze.

samicek333

Voda se vypařuje pořád, nesouhlasím s předchozí odpovědí – jako led se odpařovat nemůže, odpařuje se od 0°C, ale nejvíce je to asi vidět při varu – 100°C – to se voda odpařuje nejrychleji, při varu se vypařuje ale i zevnitř, proto vařená voda bublá, do 100°C se voda odpařuje pouze z povrchu.

mokador

  • X až +X

Alesh

Rozdíl mezi varem a vypařováním, je ten, že vypařování probíhá jen z povrchu, zatímco var z celého objemu. Teplota varu závisí na tlaku, tady dole vaří voda při 100°C, vysoko v horách (nízký tlak) při teplotách nižších. Vypařování probíhá při každé teplotě i za mrazu. Ovšem výjimkou je a to je hypotetický stav – absolutní nula, tedy 0 K, kdy se veškeré procesy zastaví.

FikeCZ

90C