shaman88

Jakou přibližnou teplotu musí mít vzduch nad oceánem, aby se na hladině oceánu vytvořila 1–2 cm vrstva ledu?

Odpovědi
luckykubrt

-20 až -25 °C

Obecně mám za to, že moře nezamrzá, protože se o to stará slanost v moři (sůl rozpouští ledy). Ale je možné, že i při velmi nízké teplotě by moře zamrzlo… tu si však představuji kolem – 50 stupňů Celsia (minimálně teploty v okolí Antarktidy, kde se v moři vytvářejí ledovce).

xxx3

-5 až -10 °C

to dosti záleží na slanosti. Ta není ve všech místech stejná. Obecně vzato mrzne mořská voda PRŮMĚRNĚ pod cca –2°C, takže ta anketa je trošku vedle.

jáára

-5 až -10 °C

metro

-5 až -10 °C

Dochy

luckykubrt:
Té soli tam není zas tak moc (i když k pití to není):
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo%C5%99s­k%C3%A1_voda
„Takováto slaná voda mrzne v průměru až při teplotě –2 °C.“

Dochy

A ještě:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo%C5%99s­k%C3%BD_led

luckykubrt

Možná to není působením jenom soli, ale i pohybem mořských vln. Jinak jsem neslyšel o tom, že by moře (kromě těch polárních) zamrzalo. Např. Středozemní moře – tam jistě těch – 2 stupně bude. 🙂

Dochy

V Norsku je aktuální teplota vzduchu –3, moře +9
Vážně myslíš, že středozemní moře má šanci zamrznout? Kréta, teplota vzduchu –14, moře +15.
http://www.me­teocentrum.cz/pred­poved-pocasi/teploty-mori
Ty mrazy by museli být dlouhodobé aby se moře výrazně zchladilo. A moře by si prouděním nesmělo obstarávat zásoby teplé vody.

luckykubrt

„Vážně myslíš, že středozemní moře má šanci zamrznout?“

No právě, že ne. Sám píšeš, že je tam teplota vzduchu – 14 (méně než –2 stupně… to by to moře nemohlo tak ochladit). 🙂 Severní ledový oceán leží v polární oblasti, kdežto Středozemní moře je v mírném pásmu.

Dochy

Hele tak si měl rovnou napsat že tě zajímá otevřený moře v oblasti rovníku. Pokud to budeš brát obecně, tak je třeba ochladit hladinu na méně než –2. Aby se Ti to podařilo, musíš mít moře do hloubky ochlazený pod cca +4 (to na středozemním nedáš). Jinak se Ti voda bude samovolně míchat a hladina nezamrzne. Pak stačí klidné hladina a vzduchem ji ochladit pod –2. Na to by měl v poho stačit vzduch kolem –5.

luckykubrt

Tak tu otázku jsem nepsal já, ale shaman88. Ale myslím si, že vzduch o teplotě –2 stupně je dost slabý, aby zmrazil vůbec nějaké moře. Snad jen v té polární oblasti, ale tam jsou mrazy –50 stupňů. 🙂 Na tom i Titanic ztroskotal.

Dochy

Sorry, ztratil jsem přehled kdo co psal. Nepsal jsem že stačí vzduch –2, ale že je třeba ochladit moře na –2. A že podle situace by na to i těch –5 mohlo stačit. (ale záleží na dalších podmínkách, uprostřed středozemního moře to opravdu stačit nebude)

Dochy

Nelze odpovědět. Záleží na teplotě moře a proudění (jak moc se voda v moři má tendenci mísit) Obecně mořská voda mrzne přibližně při –2 jak píše xxx3.

shaman88

Nemám na mysli stojatou mořskou vodu, ale oceán s normálním proudem a mírnými vlnami.

Dochy

Co je „normální proud“ a co jsou „mírné vlny“. Tohle všechno musíš mít nadefinované pokud chceš relevantní výsledek. Daleko od břehů může být proud poměrně rychlý bez toho aby měl výrazný vliv na míšení vrstev vody. U břehu zas bude stačit poměrně slabý proud k tomu aby z moře udělal jednu velkou míchačku…