Avatar uživatele
shaman88

Jakou přibližnou teplotu musí mít vzduch nad oceánem, aby se na hladině oceánu vytvořila 1–2 cm vrstva ledu?

Zajímavá 0 před 2663 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
luckykubrt

-20 až -25 °C

Obecně mám za to, že moře nezamrzá, protože se o to stará slanost v moři (sůl rozpouští ledy). Ale je možné, že i při velmi nízké teplotě by moře zamrzlo… tu si však představuji kolem – 50 stupňů Celsia (minimálně teploty v okolí Antarktidy, kde se v moři vytvářejí ledovce).

Upravil/a: luckykubrt

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
xxx3

-5 až -10 °C

to dosti záleží na slanosti. Ta není ve všech místech stejná. Obecně vzato mrzne mořská voda PRŮMĚRNĚ pod cca –2°C, takže ta anketa je trošku vedle.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jáára

-5 až -10 °C

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
metro

-5 až -10 °C

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

luckykubrt:
Té soli tam není zas tak moc (i když k pití to není):
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo%C5%99s­k%C3%A1_voda
„Takováto slaná voda mrzne v průměru až při teplotě –2 °C.“

před 2663 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

A ještě:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo%C5%99s­k%C3%BD_led

před 2663 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
luckykubrt

Možná to není působením jenom soli, ale i pohybem mořských vln. Jinak jsem neslyšel o tom, že by moře (kromě těch polárních) zamrzalo. Např. Středozemní moře – tam jistě těch – 2 stupně bude. 🙂

před 2638 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

V Norsku je aktuální teplota vzduchu –3, moře +9
Vážně myslíš, že středozemní moře má šanci zamrznout? Kréta, teplota vzduchu –14, moře +15.
http://www.me­teocentrum.cz/pred­poved-pocasi/teploty-mori
Ty mrazy by museli být dlouhodobé aby se moře výrazně zchladilo. A moře by si prouděním nesmělo obstarávat zásoby teplé vody.

před 2637 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
luckykubrt

„Vážně myslíš, že středozemní moře má šanci zamrznout?“

No právě, že ne. Sám píšeš, že je tam teplota vzduchu – 14 (méně než –2 stupně… to by to moře nemohlo tak ochladit). 🙂 Severní ledový oceán leží v polární oblasti, kdežto Středozemní moře je v mírném pásmu.

před 2637 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Hele tak si měl rovnou napsat že tě zajímá otevřený moře v oblasti rovníku. Pokud to budeš brát obecně, tak je třeba ochladit hladinu na méně než –2. Aby se Ti to podařilo, musíš mít moře do hloubky ochlazený pod cca +4 (to na středozemním nedáš). Jinak se Ti voda bude samovolně míchat a hladina nezamrzne. Pak stačí klidné hladina a vzduchem ji ochladit pod –2. Na to by měl v poho stačit vzduch kolem –5.

před 2637 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
luckykubrt

Tak tu otázku jsem nepsal já, ale shaman88. Ale myslím si, že vzduch o teplotě –2 stupně je dost slabý, aby zmrazil vůbec nějaké moře. Snad jen v té polární oblasti, ale tam jsou mrazy –50 stupňů. 🙂 Na tom i Titanic ztroskotal.

před 2637 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Sorry, ztratil jsem přehled kdo co psal. Nepsal jsem že stačí vzduch –2, ale že je třeba ochladit moře na –2. A že podle situace by na to i těch –5 mohlo stačit. (ale záleží na dalších podmínkách, uprostřed středozemního moře to opravdu stačit nebude)

před 2636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Nelze odpovědět. Záleží na teplotě moře a proudění (jak moc se voda v moři má tendenci mísit) Obecně mořská voda mrzne přibližně při –2 jak píše xxx3.

před 2663 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
shaman88

Nemám na mysli stojatou mořskou vodu, ale oceán s normálním proudem a mírnými vlnami.

před 2663 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Co je „normální proud“ a co jsou „mírné vlny“. Tohle všechno musíš mít nadefinované pokud chceš relevantní výsledek. Daleko od břehů může být proud poměrně rychlý bez toho aby měl výrazný vliv na míšení vrstev vody. U břehu zas bude stačit poměrně slabý proud k tomu aby z moře udělal jednu velkou míchačku…

před 2663 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek