Kyta

Při dešti se v kalužích dělají bubliny, proč někdy ne? Čím je to způsobené?

Při dešti,se v kalužích dělají bubliny,čím je to spůsobené?Jde oto,že někdy ne.

Nejlepší odpověď
gecco

Tento jev se objevuje zejména po delším období sucha a prudkém dešti, kdy se

  • jednak splachují nečistoty (prach…) ze vzduchu a jednak nečistoty z povrchu terénu – tyto pak vytvoří na povrchu louže tenkou vrstvičku, která sníží povrchové napětí vody
  • jednak se také o horký povrch terénu ohřeje již dopadnutá voda, což také sníží její povrchové napětí

A nižší povrchové napětí vede k tomu, že z vody se po dopadu neodrazí kapka, ale pouze se vytvoří bublina vzduchu (který kapka ´unáší´ při pádu sebou).