van.ecke

Přezkoumání dle nového tr.řádu

Zdravím,
mohl by mi někdo poradit s tímto? Dostal jsem za tr.č. podvodu souhrnný trest 4roky podmínku a pokutu 60.000Kč, zajímalo by mne zda mohu požádat o přezkoumání dle nov.tr.řádu avšak pouze trest 60.000,– aniž by se to dotklo celého rozsudku, tím myslím odn.svobody v tomto případě podmínka? Moc děkuji za odpověd.

Nejlepší odpověď
standa

Na váš dotaz lze odpověď velmi stručně.

DOVOLÁNÍ
Ve vašem případě (kdy chcete napadnout PRAVOMOCNÉ rozhodnutí) lze využít jedině mimořádného oprávného prostředku, kterým je např. ´dovolání´.

ADVOKÁT
Dovolatel musí být v řízení zastoupen advokátem nebo notářem (pokud nemá právnické vzdělání).

Omlouvám se, ale na tomto místě je zbytečné posuzovat okolnosti pro důvodné podání mimořádného opravného prostředku, protože se stejně neobejdete bez poradenství advokáta…

btw. „trestní řád“ a „trestní zákoník“ jsou dvě odlišné právní normy 🙂

Další odpovědi
Miroslavst

Nevím podrobnosti rozsudku, ani kdy byl projednán a vydán, ale pokud to bylo v této době, tedy po 1.1.2010 tak soud zcela jistě přihlédl k novelizaci TZ. Soud musí rozhodnout podle platného zákona tak, že rohoduje dle zákona který platil v době spáchání tč. v případě, že by došlo ke zmírnění trestu novelou, rozodl by dle novely.
Jednoduše řečeno, rozhoduje tak, co je pro pachatele příznivější. To je dáno i ústavou.
Nicméně o přezkoumání můžete požádat, ale pouze o celý rozsudek jako takový a ne jen peněžitý trest. Ano, vím že máte strach z toho, aby vám nesnížili částku třeba na 10tisíc, ale nezvedli podmínku nebo i nepodmíněně. ale to bohužel nejde. jedině celý rozsudek napadnout.