Avatar uživatele
bolak

Přežili by někteří mořští živočiši ve sladký vodě a naopak? A jestli ne tak proč ne?

Dup.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, kapka, anonym před 4132 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
venkovan

Ne. Tedy opravdu s výjimkou některých, kteří jsou na to přizpůsobeni. Ono by se dalo si vodu víc solit, ale museli by mít na zádech přisolovací nebo odsolovací zařizení a to by je vysílilo.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
kapka

Tak příklady jsou třeba některé druhy ryb, které se rodí v řece, následně žijí v moři a vytřít se putují zpět do řek, např. losos. Úhoř to má naopak, žije v řece, ale množí se v moři.
Někteří živočichové se dokáží docela dobře adaptovat jak na slanou, tak sladkou vodu a pak zvládají žít v moři u ústí řek, kde je koncentrace soli menší. Napadají mě delfíni.
A proč to jiní živočichové nedokáží? Určitě jsem o tom četla v knihách, ale moc si to nepamatuju. Pořád mám v hlavě, že jeden z důvodů má něco společného s osmotickým tlakem v buňkách, snad si to s něčím nepletu. Ber to jen jako určitý záchytný bod k dalšímu pátrání.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Ale v pohodě, jenom by si museli svoje žrádlo víc solit…
Doplňuji:
… anebo míň, když naopak :{D>

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Coliffe

Ne, ale výjma některých kousků. Ono by ti přeci taky nesvědčilo kdyby si žila pod vodou, oni na to bohužel nejsou stavění. Brzy by zemřeli, byli by unavení, prostě a zkrátka by je to „vysálo“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
peter_4

Někteří žraloci se taky dostanou do řek a tam loví potravu, ale nejspíš to bude asi opravdu druh od druhu. Jestli je nějaký zásadní rozdíl v rybách sladkovodních a mořských netuším. Napadá mě vnější schránk a vše co dojde do kontaktu s vodou, což v konečném důsledku může být celé její tělo.
Jedno je jisté, pokud má ryba duši, ta by měla zůstat nedotčená :).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

No a z jakýho teda důvodů „ne“? K čemu potřebujou ty mořský sůl a proč je těm sladkovodním sůl škodlivá? A který živočiši jsou „univerzální“?

před 4132 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Zajímavé odkazy
http://eamos.pf­.jcu.cz/amos/kek/ex­terni/kek_3874/­Kap06/Kap06.htm

http://memento­.junweb.cz/clan­ky/dssps29.htm

před 4132 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek