bolak

Přežili by někteří mořští živočiši ve sladký vodě a naopak? A jestli ne tak proč ne?

Dup.

Nejlepší odpověď
venkovan

Ne. Tedy opravdu s výjimkou některých, kteří jsou na to přizpůsobeni. Ono by se dalo si vodu víc solit, ale museli by mít na zádech přisolovací nebo odsolovací zařizení a to by je vysílilo.

Další odpovědi
kapka

Tak příklady jsou třeba některé druhy ryb, které se rodí v řece, následně žijí v moři a vytřít se putují zpět do řek, např. losos. Úhoř to má naopak, žije v řece, ale množí se v moři.
Někteří živočichové se dokáží docela dobře adaptovat jak na slanou, tak sladkou vodu a pak zvládají žít v moři u ústí řek, kde je koncentrace soli menší. Napadají mě delfíni.
A proč to jiní živočichové nedokáží? Určitě jsem o tom četla v knihách, ale moc si to nepamatuju. Pořád mám v hlavě, že jeden z důvodů má něco společného s osmotickým tlakem v buňkách, snad si to s něčím nepletu. Ber to jen jako určitý záchytný bod k dalšímu pátrání.

quentos

Ale v pohodě, jenom by si museli svoje žrádlo víc solit…
Doplňuji:
… anebo míň, když naopak :{D>

Coliffe

Ne, ale výjma některých kousků. Ono by ti přeci taky nesvědčilo kdyby si žila pod vodou, oni na to bohužel nejsou stavění. Brzy by zemřeli, byli by unavení, prostě a zkrátka by je to „vysálo“

peter_4

Někteří žraloci se taky dostanou do řek a tam loví potravu, ale nejspíš to bude asi opravdu druh od druhu. Jestli je nějaký zásadní rozdíl v rybách sladkovodních a mořských netuším. Napadá mě vnější schránk a vše co dojde do kontaktu s vodou, což v konečném důsledku může být celé její tělo.
Jedno je jisté, pokud má ryba duši, ta by měla zůstat nedotčená :).

bolak

No a z jakýho teda důvodů „ne“? K čemu potřebujou ty mořský sůl a proč je těm sladkovodním sůl škodlivá? A který živočiši jsou „univerzální“?

kapka

Zajímavé odkazy
http://eamos.pf­.jcu.cz/amos/kek/ex­terni/kek_3874/­Kap06/Kap06.htm

http://memento­.junweb.cz/clan­ky/dssps29.htm