rentiér

Převzetí občanského průkazu

Osoba, která si má převzít nový OP leží po nedávné mozkové příhodě v nemocnici pravděpodobně s omezenou možností podepsat příslušný dokument o převzetí. Prosím o radu jak mám postupovat, aby nemocné byl vyplacen důchod. Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Otázka je trochu pomotaná. Během 30denní lhůty na vystavení nového OP je vystaven náhradní doklad pro běžné úřední úkony.
Jinak se nabízejí varianty plné moci, poručnictví apod.
Možnosti vám upřesní občanskosprávní odbor příslušného orgánu samosprávy.

Další odpovědi
baghira

To, že se člověk nemůže podepsat, ho ještě nezbavuje svéprávnosti.

Člověk, který se neumí nebo nemůže podepsat (třeba z důvodu zranění, ochrnutí nebo negramotnosti) může udělat třeba znamení (známé tři křížky) za přítomnosti (a spolupodpisu) dvou svědků.

Konkrétní informace ale nejspíš podá ten úředník, co vydává občanky.

Michal Kole

Asi jedině zbavení svéprávnosti to již jej potřebovat nebude.

Zkusil bych telefonát na městský úřad, který občanku má vydat. Ale pochybuji že po telefonu něco řeknou.