avatar68

Převod družstevního podílu v roce 2014

Kolik zaplatím daň z příjmu z převodu družstevního bytu, když jej prodám za 1 200 000,–Kč. Mám zde hlášený trvalý pobyt 8 let, avšak nájemní smlouva je na mne napsaná ( převod členských práv) před 1 rokem?

Odpovědi
pusinka50

Prodej družstevního bytu, pokud nebyl převeden do vlastnictví, není vlastně prodejem bytu, ale pouze ,,úplatným převodem dispozice k bytu" dosavadního člena SBD na nového člena. Není k tomu potřeba ani souhlasu družstva, které pouze tento převod eviduje. Úhrada za převod těchto práv (prodej družstevního bytu) nepodléhá dani z převodu majetku ve smyslu zákona 357/1992 Sb. Družstevní byt totiž zůstává ve vlastníctví SBD a člen SBD tedy neprodává svůj majetek.

Úhrada za převod členských práv a povinností k bytu SBD, ale podléhá dani z příjmu ve smyslu zákona 586/1992 Sb. Zisk z prodeje členských práv je podle §4, odst. 1, písmeno r) zák. č. 586/1992 Sb. sice osvobozen od daně, ale až po uplynutí pěti let od nabytí těchto členských práv. Jinými slovy. pokud bydlím jako člen SBD v družstevním bytě déle než pět let, nemusím ,,z prodeje družstevního bytu" platit daň z příjmu.

…Takže, z textu soudím, že kdybys byl členem družstva více než 5 let, neplatíš při dalším převodu dań z příjmu. Jestli byl členský podíl práv na tebe převeden až před rokem, daň z příjmu při převodu bytu platit budeš.

zzzzz

Jedná se o daň z příjmu. Abys ji neplatil tak musíš buď 5 let vlastnit, nebo vlastnit méně a bydlet a zároveň peníze z prodeje použít do konce následujícího roku na nové bydlení. Nejlépe když zajdeš na finančák a oni to s tebou přesně spočtou, i pokud by si daň platit musel, tak je možné odečíst nějaké položky a daň snížit.

STRUCTOR

Ještě jen doplním, pro případ kdy je nutné hradit daň z příjmu, že daňovým základem je rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou za převod družstevního podílu, samozřejmě je li tento rozdíl vyjádřen kladným číslem.