Já...

Převést družstevní byt do os. vlastnictví – ANO či NE?

Bydlíme v Pardubicích v družstevním paneláku, v bytě 2+1 (79m2) – kolaudace v r.1986. Budeme se letos stěhovat do nového RD a ještě nevím, budu-li byt pronajímat nebo prodávat (mám 2 dcery a ty chtěj žít v Praze, ne v Pcích). A tak nevím, co je z těchto různých úhlů pohledů lepší: nechat v družtevním vlastnictví nebo převést do osobního…?
Doplňuji:
Upřesním ještě svůj dotaz:

  1. když budu chtít byt pronajímat, je lepší ho mít v osobním či družstevním vlastnictví? A když v družstevním, není jeho pronajímání nelegální nebo nějak jinak napadnutelné? Sousedi jsou (resp.mohou být) svině…
  2. když ho budu chtít prodat, je lepší ho mít v osobním nebo družstevním vlastnictví?

Nejlepší odpověď
AndreiRanger

I s trochou závisti musím říct – pronajímat. Převeďte si byt do OV a pronajímejte, to co vaše dcery chtějí ( a nepřeji nic zlého) se může diametrálně lišit od toho co opravdu bude.

Mít byt v záloze nikomu neuškodí.

Další odpovědi
Děda Louda

Trochu zmatený dotaz. Zásadním předpokladem k tomu, abych mohl něco prodat nebo pronajímat, je vlastnictví této věci (zde bytu). Vlastnické právo k bytu má dle popsané situace družstvo, je tedy bezpředmětné se zabývat jeho prodejem či pronájmem. Situace se změní ve tvůj prospěch v případě, že budeš jeho vlastníkem, tedy po převodu do osobního vlastnictví.
Nejde o to, co je lepší, ale co je možné v dané situaci.

mosoj

Pronajímat byt , který je družstevní vám družstvo téměř jistě nepovolí. Takže převést do osobního vlastnictví.
Byty které jsou v osobním vlastnictví jsou při prodeji také výše ceněny.

uznevim8

Tohle je téma na delší diskusi, ale pokud můžu radit: OV, OV a ještě jednou OV a neváhejte ani vteřinu.