Jitule

Převedení obchodu

Potřebuji převést obchod s textilem na jinou osobu.Obchod je kamenný,v nájmu od města.Finanční vyrovnání provedeme sami mezi sebou.Jde jen o nějakou smlouvu pro město,aby napsali novou smlouvu pro nového nájemníka a my nemuseli zbytečně obchod zavřít a jako nový vlastník znovu procházet výběrovým řízením.Díky Jitka

Nejlepší odpověď
standa

Píšete, že jde jen o „nějakou“ smlouvu pro město 🙂 ALE pozor, vždyť ta ´nějaká´ smlouva je jedním z nejdůležitějších dokumentů, které živnostník vlastní. Jedná se o smlouvu o nájmu nebytových prostor a majitel (obec) má nezpochybnitelné právo se k vašemu záměru (nikoli k záměru převést obchod, ale k záměru změnit osobu nájemce) vyjádřit a případně s novou osobou i nesouhlasit.

Obecně řečeno pokud živnost hodláte převést nebo prodat jiné osobě, tak obec se k tomuto úkonu nevyjadřuje, to je čistě vaše věc. Ale pokud se bude jednat o živnost, která je provozována v obecních nebytových prostorách, tak to pak je stanovisko obce velmi, velmi důležité.

Doporučuji se na obec obrátit s žádostí o souhlas ke změně nájemní smlouvy. Žádost by měla být doplněna o vaše doporučení, že nový nájemce je vaším ´nástupcem´, že bude zachována kontinuita podnikání atd. atd.