jokr

Přestupková komise – působnost

V malé obci řešíme sousedské spory. Podal jsem návrh na projednání v přestupk. komisi u sousedního MěÚ, protože obec nemá zřízenou přestupk. komisi. MěÚ však věc usnesením postoupil na tento OÚ. Nemám pochyb, že se tím MěÚ zbavuje odpovědnosti (inu pohraničí) a přenáší úkon na neexistující orgán. Prosím o váš názor.

Odpovědi
atriplex

Přestupek řeší ten orgán v jehož věcné a místní příslušnosti ke spáchání došlo. Sousedské spory v obci Kotěhůlky může řešit jen obec Kotěhůlky. Pokud jsou však Kotěhůlky tak malé, že nemají působnost, spadá působnost do tzv. obce s rozšířenou působností. Jedná se většinou o větší město v okolí.

Pokud máte pocit, že místní úřad by věc dobře neprošetřil, protože se tam všichni znáte, může podat podnět pro podjatost a navrhnout, aby věc řišilo jiné město.