pilka

přestupek

dobrý den chtěla jsem se zeptat, mého manžela chytli policisté minulý rok v září a měl zbytkový alkohol 0,54, odevzdal řidičský průkaz na 6měsíců a 15.000 pokuta, padá na něho amnestie nebo ne..děkuji za odpoveď kamila

Odpovědi
standa

Nejspíš se na něj novela trestního zákona bude vztahovat, protože od 1.1.2010 už není trestným činem řízení pod vlivem alkoholu, poklud se prokáže že šlo o nedbalostní jednání.

A zbytkový alkohol by znaky nedbalostního jednání mohl mít (i když to musí rozhodnout soudce a může rozhodnout i jinak).

Pokud by soud tento čin posoudil jako nedbalostní trestný čin, tak by tento trestný čin a nevykonaný zbytek trestu zákazu řízení byl zrušen. Ale nastoupil by trest podle přestupkového zákona, což je finanční pokuta + nejspíš zákaz řízení.

Pokud to na tu ´nedbalost´ soud nepřehodnotí a nebo pokud trest zůstane stejný, tak pak může manžel zažádat o prominutí zbytku trestu, k čemuž je oprávněn po půlce zákazu řízení.

Nicméně u ´alkoholu´ bych si nebyl jist kladným výsledkem takovéto žádosti, ale zkusit to může…

HOMER

Pokud by soud tento čin posoudil jako nedbalostní trestný čin, tak by tento trestný čin a nevykonaný zbytek trestu zákazu řízení byl zrušen. Ale nastoupil by trest podle přestupkového zákona, což je finanční pokuta + nejspíš zákaz řízení?

Tak to by si moc nepolepšil jestli jsem to dobře pochopil,že?

Zdroj: standa