profimaster

Mohu se zříct přestávek na DPP nebo DPČ?

Dobrý večer,

zajímalo by mě, zda se mohu zříct přestávek (pauz) na smlouvu DPP,
či DPČ. Předminulý rok jsem podepsal papír, že žádné přestávky nechci a neměl jsem je, nyní mi však jiný zaměstnavatel tvrdí, že je mít musím.

Koukal jsem do zákoníku práce, ale je to pro mě trochu španělská vesnice.

Na internetu jsem našel přes tři roky starý názor, který říká

„Zaměstnancům pracujícím na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr není tedy nezbytně nutné určovat přestávky v práci na jídlo a oddech, stejně jako není povinností zaměstnavatele rozvrhovat těmto zaměstnancům pracovní dobu.“,

ale nemohu dohledat konkrétní oporu v zákoně, paragrafy či odstavce, které by se vztahovaly na tyto typy pracovních smluv.

Děkuji za všechny rady.

Odpovědi
ivzez

To je jednoduché: Pracovní dobu, její začátek i konec, rozvržení
přestávek a rozvržení pracovních směn určuje zaměstnavatel.

Určí-li zaměstnavatel, že od tolika do tolika budete čerpat přestávku,
budete muset přestávku čerpat. Vzdát se jí nemůžete (a nebylo to
možné ani dříve).

DPP ani DPČ nejsou pravními smlouvami, jde
o dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.