Avatar uživatele
Registrovaný

Přesčas ano/ne?

Mám dotaz: ve smlouvě máme uvedenu pružnou prac. dobu s naplněním max. 40 h/týden (podle ZP). V reálu pracujeme na 12hodinových směnách v turnusech (počítá se 11,5 h za směnu). Kolektivní smlouva není sjednána, ani tato pružná prac. doba není nijak přesněji definována, taktéž ani vyrovnávací období (resp. nikdy nic takového se v podniku neřešilo, o ničem nevím). Podle par. 85 ZP by tedy vyrovnávací období bylo týdenní, max. však 4týdenní. Jelikož nikde nemáme vyr. období upraveno, nevím, čím se řídit. Pokud by šlo o týdenní vyr. období, tak tam by bylo pochybení evidentní: jeden týden odpracuji 23 h, druhý 57,5 h. Ovšem předpokládám, že u nás počítá s tím 4týdenním vyr. obdobím. Primárně jsou směny rozvrženy tak, že za 4 týdny (PO-NE) odpracuji 161 h (14x11,5 h), tzn. průměr hodin na týden mám 40,25, tzn. za každé 4 týdny mám 1 h navíc. V par. 85 ZP se přímo píše: Práce přesčas při uplatnění pružného rozvržení pracovní doby se zjišťuje vždy jako práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu a nad základní pracovní dobu. Předpokládám tedy podle toho, že se jedná o 1 přesčasovou hodinu každé 4 týdny. Náhradní volno není poskytováno a ve výplatnicích jsem to také jako přesčas nenašla. Tudíž mi za rok při 52 týdnech vzniká 13 h přesčasovýcch, které nejsou proplaceny. Mám pravdu? Nejde mi ty peníze, ale o princip... Nehledě na to, že na prací trávíme prakticky více času před i po směně, s čímž se vůbec v evidenci prac. doby nekooperuje.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Jednoznačně NE.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

1. PRÁCE PŘESČAS MUSÍ BÝT NAŘÍZENA nebo jednoznačně předem dohodnutá (např. konstatováním v pracovní smlouvě, že počet hodin odpracovaný nad rámec fondu pracovní doby za určité ´srovnávací´období bude považován za práci přesčas)
(§ 93/2 zákoníku práce)
http://business.center.cz/…

- samotný fakt, že máte ´odpracováno´ více hodin než je fond pracovní doby, neznamená, že se jedná o přesčasové hodiny
- doporučuji již neřešit minulé období, ale pro budoucnost bude vhodné se se zaměstnavatelem dohodnout na jasných pravidelch
- pokud zaměstnavatel na práci přesčas nepřistoupí, tak pak není vaší povinností zmíněných 13 hod. za rok odpracovat

2.
Co se týká vaší poslední věty, tak k tomuto kontroverznímu tématu mohu sdělit toto:

§ 81/3 Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.
- z tohoto ustanovení celkem jasně vyplývá, že pobyt "před" začátkem a "po" skončení směny (např. v šatně, v umývárně, v odpočívárně ap.) se NEZAPOČÍTÁVÁ do odpracované doby
- pokud však "čistý" čas pracovní směny přesahuje 11,5 h., tak musí být započítán celý, nikoli jen oněch zmiňovaných 11,5 h.

Ale vše je to o DOHODĚ se zaměstnavatelem a pokud zaměstnavatel na dohodu nebude chtít z různých důvodů přistoupit, tak je na vás, abyste nalezla jiné důvody, pro které u takového zaměstnavatele zůstanete...


Avatar uživatele
Zlatý

Obecně ne, ale v reálu to je tak, že záleží na tom, jak moc tuto práci potřebuješ a jestli máš případně nějakou jinou v záloze.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.