Přesčas ano/ne?

Mám dotaz: ve smlouvě máme uvedenu pružnou prac. dobu s naplněním max. 40 h/týden (podle ZP). V reálu pracujeme na 12hodinových směnách v turnusech (počítá se 11,5 h za směnu). Kolektivní smlouva není sjednána, ani tato pružná prac. doba není nijak přesněji definována, taktéž ani vyrovnávací období (resp. nikdy nic takového se v podniku neřešilo, o ničem nevím). Podle par. 85 ZP by tedy vyrovnávací období bylo týdenní, max. však 4týdenní. Jelikož nikde nemáme vyr. období upraveno, nevím, čím se řídit. Pokud by šlo o týdenní vyr. období, tak tam by bylo pochybení evidentní: jeden týden odpracuji 23 h, druhý 57,5 h. Ovšem předpokládám, že u nás počítá s tím 4týdenním vyr. obdobím. Primárně jsou směny rozvrženy tak, že za 4 týdny (PO-NE) odpracuji 161 h (14×11,5 h), tzn. průměr hodin na týden mám 40,25, tzn. za každé 4 týdny mám 1 h navíc. V par. 85 ZP se přímo píše: Práce přesčas při uplatnění pružného rozvržení pracovní doby se zjišťuje vždy jako práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu a nad základní pracovní dobu. Předpokládám tedy podle toho, že se jedná o 1 přesčasovou hodinu každé 4 týdny. Náhradní volno není poskytováno a ve výplatnicích jsem to také jako přesčas nenašla. Tudíž mi za rok při 52 týdnech vzniká 13 h přesčasovýcch, které nejsou proplaceny. Mám pravdu? Nejde mi ty peníze, ale o princip… Nehledě na to, že na prací trávíme prakticky více času před i po směně, s čímž se vůbec v evidenci prac. doby nekooperuje.

Nejlepší odpověď
mirlin

Jednoznačně NE.

Další odpovědi
standa

1. PRÁCE PŘESČAS MUSÍ BÝT NAŘÍZENA nebo jednoznačně předem dohodnutá (např. konstatováním v pracovní smlouvě, že počet hodin odpracovaný nad rámec fondu pracovní doby za určité ´srovnávací´období bude považován za práci přesčas)
(§ 93/2 zákoníku práce)
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h5.aspx

  • samotný fakt, že máte ´odpracováno´ více hodin než je fond pracovní doby, neznamená, že se jedná o přesčasové hodiny
  • doporučuji již neřešit minulé období, ale pro budoucnost bude vhodné se se zaměstnavatelem dohodnout na jasných pravidelch
  • pokud zaměstnavatel na práci přesčas nepřistoupí, tak pak není vaší povinností zmíněných 13 hod. za rok odpracovat

2.
Co se týká vaší poslední věty, tak k tomuto kontroverznímu tématu mohu sdělit toto:

§ 81/3 Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.

  • z tohoto ustanovení celkem jasně vyplývá, že pobyt „před“ začátkem a „po“ skončení směny (např. v šatně, v umývárně, v odpočívárně ap.) se NEZAPOČÍTÁVÁ do odpracované doby
  • pokud však „čistý“ čas pracovní směny přesahuje 11,5 h., tak musí být započítán celý, nikoli jen oněch zmiňovaných 11,5 h.

Ale vše je to o DOHODĚ se zaměstnavatelem a pokud zaměstnavatel na dohodu nebude chtít z různých důvodů přistoupit, tak je na vás, abyste nalezla jiné důvody, pro které u takového zaměstnavatele zůstanete…

ReHu

Obecně ne, ale v reálu to je tak, že záleží na tom, jak moc tuto práci potřebuješ a jestli máš případně nějakou jinou v záloze.