JájsemRaibek

Přes který předmět se dívala dřívější generace na zatmění Slunce?

Dnešní generace se dívá přes cédéčka nebo dívídýčka, znamená to, že dřívější generace se dívali přes gramofonové desky?
Šlo by to, podívat se na to zatmění přes lpíčko?

Nejlepší odpověď
orwell

Pokud se pamatuji, tak jako žáčci ZŠ jsme se pozorovali zatmění přes začazené sklíčko nad obyčejnou svíčkou, které nám začadil dokonce sám pan řídící.

Další odpovědi
arygnoc

veru, cd či dvd nebolo, ale za to za 50 hal sa dal kúpiť kinofilm (presnejšie – od 50 hal, boli i drahšie, samozrejme).
jeho expozíciou vo fotoaparáte a následným vyvolaním vznikali fotografie (negatívy).

pri vystavení na denné svetlo sa síce znehodnotil, ale po vyvolaní vznikol účinný filter na pozorovanie zatmenia slnka.

;-Q

kinofilm zasa nepozná drtivá väčšina mládeže dnes.
podobne, ako kopec iných vecí (logaritmické pravítko, igráčika, karlovarské rohlíky, céčka, programovanie v assembleri, rybičku, …)

led

Pozerať sa dalo rôzne, najčastejšie to boli rôzne zadymené sklíčka, ale zvedavci znalí optiky, vedeli že je môžno premietnúť si obraz slnka cez stredovú dierku gramafonovej dosky na bielu plochu. Veď čo iné robil klasický fotoaparát na film?
A pozerať na zatmenie cez odraz neškodí očiam.