AAksa

Přes 20 hodin ve vlaku, bez zájmu zaměstnavatele (zaměstnanec vlakové společnosti). Mám nárok na náhradu?

Dobrý den, chci se zeptat, strávil jsem přes 20 hodin ve vlaku a můj zaměstnavatel (RegioJet) nepodnikl absolutně žádné kroky k pomoci návratu posádky (i když už byl vlak dávno bez cestujících) do Prahy, tedy domů. Museli jsme se na vlastní riziko a náklady bez zájmu zaměstnavatele dopravit zpět. Nemyslí na toto nějaký zákon nebo cokoliv? Přijde mi to dost …jak bych to řekl, no prostě měli nás někde…Student Agency vlastní i taxíky TickTack v Praze a nebyli nám prostě schopní pár poslat nebo cokoli,… díky

Odpovědi
Zbynas

Náhradu cestovného řeší zákon č. 262/2006 Sb.,§ 109 odst. 3.

Krátká výseč:
"(1) Zaměstnavatel uvedený v této hlavě je povinen za podmínek stanovených v této hlavě poskytnout zaměstnanci při pracovní cestě náhradu

  1. jízdních výdajů,
  2. jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny,
  3. výdajů za ubytování,
  4. zvýšených stravovacích výdajů (dále jen „stravné“),
  5. nutných vedlejších výdajů."

Přičemž nás zajímá bod 1e), protože se prokazatelně jedná u nutné vedlejší výdaje (tedy nutnou přepravu z práce domů, laicky řečeno). Z toho Vás vyseká kdejakej právník. :)

ivzez

Jak máte se zaměstnavatelem vyřešenu dopravu do práce a z práce?
Máte se zaměstnavatelem sjednáno, že Vás do/z práce dopraví on?
Normálně je totiž doprava do zaměstnání starostí zaměstnance.

Pokud jste byl na pracovní cestě: Které místo určil
zaměstnavatel jako místo nástupu pracovní cesty
a které místo určil jako uknčení pracovní cesty?
Doprava do místa nástupu a z místa ukončení je opět starostí zaměstnance
(pokud nemáte se zaměstnavatelem sjednáno něco jiného).

A jak víte, že zaměstnavatel nic nepodnikl
(poslední dva dny byly problémy s dopravou téměř všude)?

ivzez

Svou odpovědí nechci nijak snižovat nepříjemnost situace, únavu, nervy, nutnost vynaložit prostředky na dopravu domů, …
Jenom upozorňuji, že to nemusí být tak jednoznačné.

AAksa

Díky za odpověď, spíš mě zajímá přístup společnosti – laxní, nezájem o naši dopravu a situaci. S tím asi nic zpětně dělat nepůjde co…