nadi

PŘEPSÁNÍ PROSTORU

může nevlastní dcera po zemřelém majiteli obchodu ,který nyní vede ona přepsat prostory v kterém se obchod nachází na nového majitele?Prostor je v nájmu družstva a ona chce vybavení obchodu prodat novému zájemci a prostor přepsat i když od smrti majitele neuběhlo ještě 3 mesíce.Dcera má svou stálou práci a obchod si otvírá jak chce a jestli ho vede na živnostenský list nebo jen tak to nikdo neví.

Odpovědi
Drap

Záleží na tom, jaká byla původní nájemní smlouva.

meTTax

Dobrý den,

podle ust. § 13 odst. 1 písm. a) až e) zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání,

Zemře-li podnikatel, mohou v živnosti pokračovat až do skončení řízení o projednání dědictví:

  1. správce dědictví – který je určen buď listinou o ustanovení správce dědictví,nebo soudem v dědickém řízení.
  2. dědicové ze zákona, pokud není dědiců ze závěti,
  3. dědicové ze závěti a pozůstalý manžel nebo partner, i když není dědicem, je-li spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti,
  4. insolvenční správce ustanovený soudem podle zvláštního právního předpisu; nejdéle však do skončení insolvenčního řízení, nebo
  5. pozůstalý manžel nebo partner splňující podmínku uvedenou v písmenu c), pokud v živnosti nepokračují dědicové.

Ovšem řekněme, že tedy byla správcem dědictví zůstavitelem, pak stejně musí ve lhůtě do 1 měsíce ode dne, kdy byl do této funkce ustanoven, oznámit tuto skutečnost živnostenskému ú­řadu.

Podle ust. § 7 odst. 1 zák. č. 455/1991 Sb., musí osoba ,která živnost převzala, prokázat odbornou či jinou způsobilost k vykonávání této věci. Pak by tato osoba musela neprodleně ustanovit zástupce.

Po skončení řízení o dědictví mohou pokračovat v živnosti osoby uvedené v odstavci 1 písm. b), c) a e), pokud nabyly majetkového práva vztahujícího se k provozování živnosti; tuto skutečnost musí do 1 měsíce od skončení dědického řízení oznámit živnostenskému úřad. Živnostenský úřad provede zápis těchto osob do živnostenského rejstříku a vydá pro ně výpis s tím, že živnostenské oprávnění má v tomto případě platnost omezenou na dobu 6 měsíců od skončení řízení o dědictví; tuto skutečnost uvede též ve výpisu.( ust § 13 odst. 4 zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání,)

Těžko takhle hádat, do jaké skupiny jako dědic ze zákona patří.
Nevlastní děti (příbuzní v řadě pobočné),dědí dle mého v druhé dědické skupině. Muselo by to tedy znamenat, že majitel neměl žádné vlastní potomky. Ovšem mohla být sepsána závět,protože dědění ze závěti má přednost před děděním ze zákona. Ovšem tak můžeme pouze polemizovat, jak se k obchodu dostala apod.
Ovšem dle mého to nic nemění na tom, že nemáte nárok na odškodné, protože to se na smrt majitele nevztahuje a to dle ust. § 67 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce,.

Jestliže to chcete dále řešit, obrátil bych se na právníka se zaměřením na živnostenské právo.

Zůstávám s pozdravem.