Přeplatek a nedoplatek

Kdy vzniká přeplatek a kdy nedoplatek obecně?

Odpovědi
standa

K této situaci dochází tehdy, kdy je formou záloh placeno předem a po skončení zúčtovacího období (na které se zálohy vztahovaly) se tyto zálohy porovnají se skutečností.

Například:
ČEZu zaplatíte na měsíčních zálohách 12 × 500 Kč.
Skutečná cena el.energie za daný rok však činila 5.300 Kč
To znamená, že zálohy (6.000 Kč) byly vyšší a vznikl tak PŘEPLATEK 700 Kč, který Vám ČEZ vrátí.
Nedoplatek by vznikl tehdy, kdybyste v tomto příkladě měl(a) vyšší spotřebu než 6.000 Kč, pak byste musel(a) tento NEDOPLATEK uhradit.

anonym

někdo po mě požaduje prachy:

  1. já mu pošlu víc – přeplatil sem se – přeplatek
  2. já mu pošlu míň – nezaplatil sem celou částku – nedoplatek

alenka901

PŘEPLATEK-znamená že jsem dal více než jsem měl dát např.když platím zálohu za vodu a spotřebaje nemší rozdíl nám vrátí
NEDOPLATEK-opět stejný příklad když mám vetší spotřebu než je záloha znamená to že částku která chybí musíme doplatit